zbrodnia katyńska

Taxonomy

Code

Scope note(s)

Source note(s)

Display note(s)

Hierarchical terms

zbrodnia katyńska

Equivalent terms

zbrodnia katyńska

Associated terms

zbrodnia katyńska

37 Archival description results for zbrodnia katyńska

37 results directly related Exclude narrower terms

Bogumiła Stachów

Relacja rozpoczyna się od opisu pracy przymusowej w Niemczech mamy Świadka. W dalszej części skupia się ona na powojennej historii rodziny Bogumiły Stachów na Ziemiach Zachodnich: życie codzienne na wsi, relacje z niemieckimi właścicielami gospodarstw, sytuacja aprowizacyjna, szkolnictwo i kwestia przekłamań w nauce historii, potajemne słuchanie Radia Wolna Europa, reakcja na orędzie bp polskich i wprowadzenie stanu wojennego, tradycje wigilijne.   Zakres chronologiczny: lata 40-te XXw. - lata 80-te XXw.Miejsca wydarzeń: Częstochowa (woj. śląskie), Dachau (Niemcy), Katyń (obwód smoleński, Rosja), Legnica (woj. dolnośląskie), Malczyce (woj. pow. średzki, woj. dolnośląskie), Mazurowice (pow. średzki, woj. dolnośląskie), Radom (woj. mazowieckie), Wrocław (woj. dolnośląskie)      

Kucharski Wojciech

Tłumaczenie przysięgłe potwierdzenia Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej

Jest to tłumaczenie przysięgłe dokumentu o sygnaturze PL OPiP II-5-4-1, czyli: Urzędowego potwierdzenia z Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej, w której potwierdzona zostaje informacja o tym iż Marian Prorok znajdował się w spisie więźniów obozu jenieckiego w Ostaszkowie i został rozstrzelany przez organa NKWD.

Prokuratura Generalna Federacji Rosyjskiej

Stanisława Kukofka - relacja

Relacja Stanisławy Kukofki dotyczy wojny we Lwowie,zamordowaniu ojca w Ostaszkowie, przesiedlenia z Kresów do Bytomia, zniszczeń wojennych i integracji kresowiaków z miejscową ludnością.   Zakres chronologiczny: 1939-2019   Miejsca wydarzeń: Berlin (Niemcy), Bytom (woj. śląskie), Gliwice (woj. śląskie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Katowice (woj. śląskie), Kraków (woj. małopolskie), Krzywy Róg (Ukraina), Lwów (Ukraina), Ostaszków (Rosja), Moskwa (Rosja), Wrocław (woj. dolnośląskie)

Kukofka Stanisława

Tadeusz Horbacz - relacja

Tadeusz Horbacz opisuje działaność w gorzowskim Duszpasterstwie Akademickim, problem inwigilacji przez Służby Bezpieczeństwa, zaangażowanie w działalność opozycyjną, kolportaż pism niezależnych, pielgrzymi do Częstochowy, zaangażowanie kościoła w pomoc prześladowanym przez system komunistyczny, działaność w gorzowskiej Solidarności, internowanie w stanie wojennym, pracę w przemyśle i problemy ze znalezieniem pracy po wyjściu z więzienia, a także problem cenzury.   Zakres chronologiczny: 1950-1990   Miejsca wydarzeń: Gorzów Wielkopolski (woj. lubuskie), Lipki Wielkie (pow. gorzowski, woj. lubuskie), Wrocław (woj. dolnośląskie), Częstochowa (woj. śląskie), Poznań (woj. wielkopolskie), Szczecin (Woj. zachodniopomorskie), Zielona Góra (woj. lubuskie)

Horbacz Tadeusz

Julian Głuchowski- relacja

Julian Głuchowski, opisuje wkroczenie najpierw wojsk niemieckich, a następnie rosyjskich do Lwowa. Przedstawia losy ojca świadka, który działał w AK. Ucieczkę całej rodziny z Kresów Wschodnich, powojenną rzeczywistość. Przynależność do grupy oporu- Młodzieżowych Brygad AK, a następnie pozbawienie wolności na okres 3 lat, obóz pracy w Jaworzynie. Wieloletnie represje (niemożność podjęcia studiów, wielokrotne zwolnienia z pracy). W stanie wojennym członek „Solidarności Walczącej”, ukrywał w swoim mieszkaniu Kornela Morawieckiego, kolportował prasę podziemną. Zakres chronologiczny: 1939-1990 Miejsca wydarzeń: Lwów (obecnie Ukraina), Kraków (woj. małopolskie), Rzeszów (woj. podkarpackie), Ostróda (woj. warmińsko- mazurskie), Wrocław (woj. dolnośląskie)    

Głuchowski Julian

Marian Szarmach - relacja

Marian Szarmach, profesor nauk humanistycznych i filolog klasyczny, opowiada o nauce w szkole podstawowej w Łasinie, szkole średniej w Kwidzyniu oraz studiach na Uniwersytecie w Toruniu. Autor relacji, opisuje społeczność uniwersytecką oraz wpływ jaki miały na nią przemiany roku 1946 i 1968, a także problem donosicielstwa. Osobnym wątkiem relacji jest zbrodnia katyńska, której ofiarą był ojciec autora relacji, a także wieloletnie ukrywanie prawdy o tym, kto dopuścił się tej zbrodni.   Zakres chronologiczny: 1939-2016 Miejsca zdarzeń: Łasin (pow. grudziądzki, woj. kujawsko-pomorskie), Sztum (pow. sztumski, woj. pomorskie), Toruń (woj. kujawsko-pomorskie), Kwidzyn (pow. kwidzyński, woj. pomorskie), Gdańsk (woj. pomorskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Wilno (Litwa), Genewa (Szwajcaria), Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie), Katyń (Rosja), Mantua (Włochy)

Szarmach Marian

Prośba o informacje dotyczące zaginionego męża

Oficjalne pismo, w którym Janina Szmidt kontynuuje poszukiwania swojego męża - Zbigniewa. Zbigniew Szmidt został powołany do wojska jako oficer rezerwy 1 września 1939 roku. Następnie trafił do obozu w Starobielsku, skąd po 5 kwietnia 1940 roku został wywieziony i zamordowany w lesie w Charkowie. Pismo skierowane do Pełnomocnika Rządu ds. Repatriacji Ob. Popiela.

Szmidt Janina

Prośba o wszczęcie poszukiwań do Ambasady Polskiej w Moskwie

Oficjalne pismo, w którym Janina Szmidt rozpoczyna poszukiwania swojego męża - Zbigniewa. Zbigniew Szmidt został powołany do wojska jako oficer rezerwy 1 września 1939 roku. Następnie trafił do obozu w Starobielsku, skąd po 5 kwietnia 1940 roku został wywieziony i zamordowany w lesie w Charkowie. Pismo skierowane do Ambasady Polskiej w Moskwie.

Szmidt Janina

Prośba o wszczęcie poszukiwań do Ambasady Polskiej w Moskwie

Oficjalne pismo, w którym Janina Szmidt rozpoczyna poszukiwania swojego męża - Zbigniewa. Zbigniew Szmidt został powołany do wojska jako oficer rezerwy 1 września 1939 roku. Następnie trafił do obozu w Starobielsku, skąd po 5 kwietnia 1940 roku został wywieziony i zamordowany w lesie w Charkowie. Pismo skierowane do Ambasady Polskiej w Moskwie.

Szmidt Janina

Prośba o wszczęcie poszukiwań do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych

Oficjalne pismo, w którym Janina Szmidt rozpoczyna poszukiwania swojego męża - Zbigniewa. Zbigniew Szmidt został powołany do wojska jako oficer rezerwy 1 września 1939 roku. Następnie trafił do obozu w Starobielsku, skąd po 5 kwietnia 1940 roku został wywieziony i zamordowany w lesie w Charkowie. Pismo skierowane do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Szmidt Janina

Prośba o wszczęcie poszukiwań

Oficjalne pismo, w którym Janina Szmidt rozpoczyna poszukiwania swojego męża - Zbigniewa. Zbigniew Szmidt został powołany do wojska jako oficer rezerwy 1 września 1939 roku. Następnie trafił do obozu w Starobielsku, skąd po 5 kwietnia 1940 roku został wywieziony i zamordowany w lesie w Charkowie.

Szmidt Janina

Odpowiedź z Ambasady PRL w Moskwie

Oficjalna odpowiedź pełnomocnika rządu ds. repatriacji z Ambasady PRL z Moskwy - Z. Opałki, w której Pani Janina Szmidt dowiaduje się, że jej mąż żyje i poznaje procedurę niezbędną do sprowadzenia go z powrotem do kraju, pomimo faktu, iż był jedną z ofiar zbrodni z wiosny 1940 roku.

Ambasada PRL w Moskwie