wyjazdy zarobkowe

Taksonomia

Kod

Uwagi do zakresu

Noty źródłowe

Display note(s)

Terminy hierarchiczne

wyjazdy zarobkowe

Terminy równoznaczne

wyjazdy zarobkowe

Powiązane terminy

wyjazdy zarobkowe

8 Opis archiwalny results for wyjazdy zarobkowe

Only results directly related

Monika Wojsław i Katarzyna Olichwier - relacja

Relacja Moniki Wojsław, zamieszkałej na Islandii od 2007 roku, dotycząca jej życia i pracy na Islandii, obserwacji przyrody islandzkiej i zachowań Islandczyków, porównania warunków pracy i warunków bytowych w Polsce i na Islandii; świadek opisuje też okoliczności i motywy swojego przyjazdu na Islandię.   Katarzyna Olichwier, zamieszkała na Islandii od 2014 roku, odpowiadając na te same lub podobne pytania porusza te same wątki, ale jej wypowiedzi są dużo krótsze i uboższe w szczegóły.   Zakres chronologiczny: 2007-2015   Miejsca wydarzeń: Ełk (woj. warmińsko-mazurskie), Reykjavik (Islandia)

Wojsław Monika

Monika Sienkiewicz - relacja

Relacja Moniki Sienkiewicz, dyrektorki polskiej szkoły w Reykjaviku, opisującej problematykę funkcjonowania szkoły, relacji z rodzicami, krąg oddziaływania zarówno w społeczności polskiej jak i wśród Islandczyków, kwestie programowe i związane z misją edukacyjną; świadek opowiada też o swoim wcześniejszym pobycie w Anglii, porównuje warunki klimatyczne Polski i Islandii, nieco uwag poświęca zmieniającemu się stosunkowi Islandczyków do Polaków i samej polonii islandzkiej; zapytana, opowiada o charakterytstycznych dźwiękach i zapachach Islandii.   Zakres chronologiczny: 2007-2015 Miejsca wydarzeń: Słupsk (woj. pomorskie), Gdańsk (woj. pomorskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Berlin (Niemcy), Manchester (Wielka Brytania), Blackpool (Wielka Brytania), Reykjavik (Islandia), Kópavogur (Islandia), Hafnarfjörður (Islandia), Keflavik (Islanida), Akranes (Islandia), Mosfellsbær (Islandia), Reykjanesbær (Islandia), Selfoss (Islandia)

Sienkiewicz Monika

Ryszard i Jadwiga Hukało - relacja

Relacja Ryszarda i Jadwigi Hukało, zamieszkałych na Islandii od 2008 roku, koncentrująca się wokół wątków: przyrody islandzkiej i jej wpływu na życie mieszkańców, obyczajów islandzkich (zachowania, postawy, sposoby spędzania wolnego czasu, kuchnia) i zmian pod wpływem Polaków, stosunków Polaków z Islandczykami, warunków życia na Islandii, doświadczeń z administracją państwową i opieką medyczną, społecznych problemów Islandii; nieco mniej miejsca świadkowie poświęcają stosunkom z Polakami, analizując charakter Polonii islandzkiej, oraz kwestiom zawodowym - doświadczeniom z zakładów pracy, stosunkom pomiędzy pracownikami różnych narodowości i przynależności do związków zawodowych; relacja bogata w szczegóły i obserwacje społeczne, także względem innych narodowości zamieszkującym Islandię.   Zakres chronologiczny: 2006-2015 Miejsca wydarzeń: rejon rzeki Jökulsá (Islandia), Hveragerði (Islandia), okolice Reykjaviku (Islandia), Reykjavik (Islandia),  Keflavik (Islandia), Warszawa (woj. mazowieckie)

Hukało Ryszard

Marek - relacja

Relacja Marka, byłego żołnierza, członka Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, pracującego na Islandii w 2007 i ponownie zamieszkałego tam od przełomu 2014/2015; świadek opowiada okoliczności przyjazdu na Islandię bardzo mocno zaznaczając wątek iracki - ten epizod zaważył na jego późniejszym życiu i zaowocował chęcią opuszczenia Polski; świadek zastanawia się nad swoją postawą, mówiąc o sobie jako "antypatriocie"; zaznacza, że separuje się od Polonii islandzkiej, ze względu na niechęć do postaw Polaków; porównuje warunki życia w Polsce i na Islandii - stosunki państwo-obywatel i pracodawca-pracownik; wspomina też o różnych aspektach życia codziennego: postawach Islandczyków, relacjach ze współpracownikami różnych narodowości, opiece medycznej, zaopatrzeniu sklepów, cenach produktów, możliwościach spędzania wolnego czasu, chorobach cywilizacyjnych itp., porównuje przy tym czasy przed i po kryzysie z 2008 r.; mówi też o swoim przywiązaniu do Kościoła katolickiego i analizuje słabości polskiej wspólnoty katolickiej na Islandii.   Zakres chronologiczny: 2003-2015   Miejsca wydarzeń: Irak, Kópavogor (Islandia), Reykjavik (Islandia), Keflavik (Islandia), Berlin (Niemcy), Kuwejt

N.N.

Beata Grochowska - relacja

Relacja Beaty Grochowskiej, szczegółowo opowiadającej swoje losy po przyjeździe na Islandię, zmiany pracy i miejsca zamieszkania, stosunki z Islandczykami, ich zwyczaje religijne i żywieniowe, kulturę osobistą, wychowanie dzieci oraz problemy społeczne - narkomania, alkoholizm, choroby genetyczne; wtrąca też refleksje dotyczące szkolnictwa islandzkiego i porównuje je z polskim; analizuje różnice w warunkach życia przed i po kryzysie ekonomicznym z 2008 roku, opowiada też o życiu religijnym Polaków na Islandii; relacja bogata w szczegóły i porównania warunków polskich i islandzkich.   Zakres chronologiczny: 1997-2015 Miejsca wydarzeń: Súðavík (Islandia), Bíldudalur (Islandia), Selfoss (Islandia), Reykjavik (Islandia), Rzym (Włochy), Kraków (woj. małopolskie), Ísafjörður (Islandia), Patreksfjörður (Islandia), Flúðir (Islandia),Vestmannaeyjar (Islandia), Gdańsk (woj. pomorskie), Zamość (woj. lubelskie), Świnoujście (woj. zachodniopomorskie), Zakopane (woj. małopolskie)

Grochowska Beata

Anna Wojdałowicz - relacja

Relacja Anny Wojdałowicz dotycząca jej życia na Islandii, motywów i okoliczności przyjazdu, warunków pracy, stosunków z Islandczykami i Polakami islandzkimi oraz niektórych zwyczajów islandzkich - religijnych i rodzinnych; świadek opowiada o swoich obserwacjach dotyczących Islandczyków, nieco miejsca poświęca mniejszości tajlandzkiej zamieszkującej Islandię, wyobrażeniom Polaków o Islandii i Islandczyków o Polsce, a także szkolnictwu islandzkiemu, różnicom w tej kwestii pomiędzy Polską a Islandią oraz religijności Islandczyków.   Zakres chronologiczny: 2005-2015 Miejsca wydarzeń: Białystok (woj. podlaskie), Hella (Islandia), Reykjavík (Islandia), Kraków (woj. małopolskie)

Wojdałowicz Anna

Stanisław (Janusz) Zacharek - relacja

Relacja Stanisława (Janusza) Zacharka, zamieszkałego na Islandii od 2006 roku, dotycząca jego przyjazdu na Islandię - motywów, pierwszego zetknięcia z Islandczykami - oraz pracy, relacji z Islandczykami, Polakami islandzkimi i życia codziennego; świadek dużą część relacji poświęca konfliktowi pomiędzy pracownikami w swoim pierwszym miejscu zatrudnienia, co prowadzi go do refleksji na temat stosunków między Polakami islandzkimi i naturą Polaków w ogóle; opowiada też o cechach Islandczyków i samej Islandii - głównie warunkach pogodowych; reflektuje też na temat tożsamości narodowej i religijnej w obcym kraju, braku zaangażowania Polaków islandzkich w tworzenie wspólnych więzi i roli Kościoła w tej kwestii; kilka uwag poświęca szkolnictwu islandzkiemu   Zakres chronologiczny: 2006-2015 Miejsca wydarzeń: Kozienice (woj. mazowwieckie), Ostrołęka (woj. mazowieckie), Warszawa (woj. mazowieckie), Bolungarvik (Islandia), Reykjavik (Islandia), Ísafjörður (Islandia), Keflavik (Islandia)

Zacharek Stanisław (Janusz)

Anna Strzelczyk - relacja

Relacja Anny Strzelczyk, wspominająca zakończenie I Wojny Światowej w jej rodzinnej wsi oraz swoje losy podczas II Wojny Światowej; okresowi międzywojennemu świadek poświęca ledwie kilka zdań, wspomina rodzinę niemiecką, u której pracowała sezonowo, niechętną osobie Hitlera; główne wątki w relacji to ucieczka przed wojskami niemieckimi we wrześniu 1939 r. oraz praca przymusowa w fabryce broni w Dinslaken koło Essen; świadek wspomina szczegółowo poszczególne wydarzenia i osoby; wspomina też niemiecką administrację w okolicach Wielunia oraz osobę zarządcy, Ślązaka życzliwego Polakom; później świadek opisuje swoje małżeństwo i motywy przyjazdu na tzw. Ziemie Odzyskane oraz swoje pierwsze lata w Malczycach; zapytana wspomina też zbrodnie niemieckie na Żydach w czasie wojny; pojawiła się też kwestia zakłamywania historii przez władze komunistyczne.   Zakres chronologiczny: 1914-1950 Miejsca wydarzeń: Naramice (pow. wieluński, woj. łódzkie), okolice Zduńskiej Woli (woj. łódzkie), Dinslaken (Nadrenia Północna-Westfalia, Niemcy), Malczyce (pow. średzki, woj. dolnośląskie), Essen (Niemcy), Lututów (pow. wieruszowski, woj. łódzkie), Legnica (woj. dolnośląskie), Częstochowa (woj. śląskie)

Strzelczyk Anna