wojna światowa (1939-1945)

Taksonomia

Powiązane terminy

wojna światowa (1939-1945)

39 Opis archiwalny results for wojna światowa (1939-1945)

39 results directly related Exclude narrower terms

Jurij Czerkasow

Jurij Nikołajewicz Czerkasow, weteran Armii Czerwonej i uczestnik walk o Festung Breslau, podczas wizyty we Wrocławiu przed wejściem do redakcji "Wieczoru Wrocławia" przy ul. Komandorskiej 5; z lewej strony widoczna kolektura Totalizatora Wyścigów Konnych

Kokurewicz Stanisław

Akademia z okazji 25. rocznicy kapitulacji III Rzeszy

zorganizowana w Hali Ludowej uroczysta akademia z okazji 25. rocznicy kapitulacji III Rzeszy oraz przyłączenia do Polski ziem zachodnich i północnych, w której udział wzięli najważniejsi przedstawiciele władz państwowych i partyjnych; w pierwszym rzędzie ... »

Kokurewicz Stanisław

Akademia z okazji 25. rocznicy kapitulacji III Rzeszy

zorganizowana w Hali Ludowej uroczysta akademia z okazji 25. rocznicy kapitulacji III Rzeszy oraz przyłączenia do Polski ziem zachodnich i północnych, w której udział wzięli najważniejsi przedstawiciele władz państwowych i partyjnych; w pierwszym rzędzie ... »

Kokurewicz Stanisław

Akademia z okazji 25. rocznicy kapitulacji III Rzeszy

zorganizowana w Hali Ludowej uroczysta akademia z okazji 25. rocznicy kapitulacji III Rzeszy oraz przyłączenia do Polski ziem zachodnich i północnych, w której udział wzięli najważniejsi przedstawiciele władz państwowych i partyjnych; w pierwszym rzędzie ... »

Kokurewicz Stanisław

Akademia z okazji 25. rocznicy kapitulacji III Rzeszy

zorganizowana w Hali Ludowej uroczysta akademia z okazji 25. rocznicy kapitulacji III Rzeszy oraz przyłączenia do Polski ziem zachodnich i północnych, w której udział wzięli najważniejsi przedstawiciele władz państwowych i partyjnych; przemawia I ... »

Kokurewicz Stanisław

Stanisława Cuter - relacja

  • Wspomnienia Stanisławy Cuter z okresu drugiej wojny światowej. Wywózki do Kazachstanu, warunków życia i pracy Polaków na zesłaniu. Następnie opisuje powrót do kraju i trudy jakie były udziałem jej rodziny.]
  • Zakres chronologiczny: 1935-1998
  • Miejsca wydarzeń: Wiszniówka (Białoruś), Kustanajska (obłast), Trojeck (Nowopołeck).

Cuter Stanisława

Tadeusz Borkowski - relacja

  • Relacja Tadeusza Borkowskiego, w której opowiada on o swoich i brata przeżyciach podczas drugiej wojny światowej, którą spędzili w rodzinnym mieście - Grodnie. Oraz dalsze swe losy aż do śmierci brata w 1975 r. w Warszawie.]
  • Zakres chronologiczny: 1939-1975
  • Miejsca wydarzeń: Nieśwież, Stołpce, Grodno, Augustów, Wrocław

Borkowski Tadeusz

Czesław Broniek - relacja

  • Wspomnienia Czesława Broniek z okresu drugiej wojny światowej. Wywózki na Syberię i katorżniczej pracy przy wycince lasów w obozie pracy w przysiółkach Borowicze i Nakłonna oraz krótki opis organizacji życia w powojennej Polsce.]
  • Zakres chronologiczny: 1921-1946.
  • Miejsca wydarzeń: Przytoczno (woj. lubelskie), Przemyśl, Borowicze, Nakłonna, Wrocław.

Broniek Czesław

Jadwiga Andrzejczuk - relacja

  • Krótki biogram i wspomnienia Jadwigi Andrzejczuk, w których opisuje losy swojej rodziny podczas II wojny światowej. Represje ze strony Sowietów, wywóz na Syberię, pracę przymusową i powrót do kraju.]
  • Zakres chronologiczny: 1940-1978
  • Miejsca wydarzeń: Ochnówka, Włodzimierz Wołyński, Kostousowo, Swierdłowsk, Gozdów, Lublin, Wrocław.

Andrzejczuk Jadwiga

Jerzy Ruge - relacja

Relacja żołnierza Armii Krajowej, powstańca warszawskiego, dotycząca jego przyżyć wojennych oraz organizacji życia po wojnie i życia zawodowego. W wywiadzie aktywny udział bierze żona świadka - Emilia Ruge.   Zakres chronologiczny: 1939-2011   ... »

Ruge Jerzy

Moja Retro-Inspekcja

Autor rozpoczyna swoją opowieść od przytoczenia wspomnień dziadków. Przedstawia pokrótce historię swojej rodzinnej wsi Huciska Nienadowskiego od początku XX w. do zakończenia II wojny światowej. Opisuje swoje dzieciństwo i młodość (edukację i pracę w PGR)... »

Fudali Eugeniusz

Życiorys Jana Naglera

Życiorys Jana Naglera obejmujący przede wszystkim okres II wojny światowej, którą spędził na dawnych kresach wschodnich II RP pracując przymusowo, a w 1944 r. uczestnicząc w samoobronie przeciwko napadom UPA na ludność polską. Zakres chronologiczny: 1939-... »

Nagler Jan

Tadeusz Piekarczuk- relacja

Tadeusz Piekarczuk, opisuje migracje na Ziemie Zachodnie, trudy życia codziennego, Pierwszą Komunię Św., powstawanie szkolnictwa, rabunki dokonywane przez Rosjan, odbudowę przemysłu. Zakres chronologiczny: 1945 - 1980   Miejsca wydarzeń: Wrocław (... »

Piekarczuk Tadeusz

Józefa Mikołajczak- relacja

Józefa Mikołajczak, opisuje wydarzenia związanie z przejściem frontu niemiecko-radzieckiego w 1944 r. przez teren Bieszczad, stosunki polsko-ukraińskie w czasie okupacji niemieckiej, przesiedlenie na tereny Opolszczyzny i relacje z ludnością niemiecką. ... »

Mikołajczak Józefa

Petronela Kozłowicz - relacja

Relacja Petroneli Kozłowicz, mieszkanki Wilna, będącej świadkiem wejścia Armii Czerwonej do miasta w 1939 r., a następnie Wehrmachtu w 1941 r.; świadek skupia się jednak głównie na opisie sytuacji tuż po wyzwoleniu przez Armię Krajową i ponownym ... »

Kozłowicz Petronela

Bolesław Wiśniewski - relacja

Relacja Bolesława Wiśniewskiego, pracownika Zakładu Naprawy Nadwozi Samochodowych w Jelczu, urodzonego na Kresach Wschodnich II RP, wspominającego swą rodzinną wieś (kolonię) Alfredówkę, położoną tuż przy granicy z Ukraińską SRR, przejście żołnierzy ... »

Kowalska Danuta

Roman Sutko - relacja

Wspomnienia Romana Sutko z wywózki na Sybir, pobytu w obozie, repatriacji na tzw. Ziemie Odzyskane, służby wojskowej i szkolenia na kombajnistę w PGR; świadek dużo miejsca poświęca historii swojego ojca, który wstąpił do armii gen. Andersa i pozostał po ... »

Sutko Roman

Władysława Wojcieszak - relacje

Relacja Władysławy Wojcieszak dot. Stowarzyszenia Francuzów i Repatriantów z Francji na Dolny Śląsk, którego jest prezesem, działalności, struktur i organizacji wydarzeń przez stowarzyszenie. Władysława Wojcieszak opowiada historii rodziny męża - ... »

Wojcieszak Władysława

Stanisława Kuchta - relacja

Relacja Stanisławy Kuchty dot. II wojny światowej, prześladowań ludności polskiej w d. woj. stanisławowskim przez ukraińskich nacjonalistów, mordowania ludzi, palenia domów i pomieszczeń gospodarczych, ucieczki Polaków z obszarów wiejskich do większych ... »

Kuchta Stanisława

Róża Kuczera - relacja

Relacja Róży Kuczery dot. deportacji wraz z rodzicami na Sybir w 1951 r., ciężkie sytuacji materialnej, pracy rodziców, edukacji w ZSRR, przyjazdu do Polski, studiów farmaceutycznych, relacji z ludnością żydowską i życia codziennego.   Zakres ... »

Kuczera Róża

Maria Kujda - relacja

Relacja Marii Kujdy dot. wywozu całej rodziny na Sybir w trakcie II wojny światowej, śmierci ojca, ciężkiej pracy, choroby matki, biedy, zimna i głodu, powrotu do Polski, osadnictwa na ziemiach zachodnich. Zakres chronologiczny: 1939 - 1946. Miejsca ... »

Kujda Maria

Henryka Klonowska - relacja

Krótka relacja Henryki Klonowskiej dot. okupacji radzieckiej w trakcie II wojny światowej, stosunków pomiędzy ludnością polską a ukraińską, przesiedleń i ucieczki do Polski.   Zakres chronologiczny: 1939 - 1946.   Miejsca wydarzeń: Pełtew (... »

Klonowska Henryka

Maria Janczak - relacja

Relacja Marii Janczak dot. życia przed II wojną światową, relacji z ludnością ukraińską, wywózki całej rodziny na Syberię, wspomnień głodu i zimna oraz ciężkiej, katorżniczej pracy ojca i starszego rodzeństwa, przedostania się do Iranu, powrotu do Polski ... »

Janczak Maria

Ignacy Jakubowski - relacja

Relacja Ignacego Jakubowskiego dot. II wojny światowej, ciężkiej sytuacji materialnej pod okupacją niemiecką, ataków Ukraińców na Polaków, wyjazdu z rodzinnych stron, osiedlenie się na Ziemiach Zachodnich, "Służby w Polsce", służby w Korpusie Bezpieczeń... »

Jakubowski Ignacy

Józefa Flis - relacja

Relacja Kresowianki dotycząca II wojny światowej i okupacji, terroru UPA wobec Polaków, przesiedlenia na ziemie zachodnie i północne oraz życia na tym obszarze w pierwszym powojennym okresie, a także wyjazdów zagranicznych w okresie PRL.   Zakres ... »

Flis Józefa

Kazimierz Pielichaty - relacja

Relacja Kazimierza Pielichatego, dotycząca przeżyć jego i jego rodziny podczas II Wojny Światowej, repatriacji oraz pracy zawodowej do momentu śmierci Stalina.   Zakres chronologiczny: 1933-1953   Miejsca wydarzeń: Jaszkowa Dolna (pow. kłodzki, ... »

Pielichaty Kazimierz

Zofia Czerniachowicz - relacja

Relacja wrocławksiej pionierki, dotycząca życia codziennego pod okupacją niemiecką i na powojennej wsi dolnośląskiej, a także epizodu solidarnościowego.   Zakres chronologiczny: 1945-1981   Miejsca wydarzeń: Zawoja (pow. suski, woj. małopolskie)... »

Czerniachowicz Zofia (ur. 23.10.1939)

Kazimiera Rusińska - relacja

Relacja kresowianki dot. życia pod okupacją niemiecką oraz wysiedlenia z rodzinnych stron i osiedlenia na ziemiach zachodnich. Zakres chronologiczny: lata 40. XX w. Miejsca wydarzeń: Obertyn (Ukraina), Sobocisko (pow. oławski, woj. dolnośląskie), Koł... »

Rusińska Kazimiera

Stefan Bakoński - relacja

Relacja żołnierza AK dotycząca jego działalności konspiracyjnej, następnie służby w II Armii Wojska Polskiego i udziału w operacji łużyckiej oraz zabezpieczenia granicy państwowej na ziemi kłodzkiej po zakończeniu wojny, a także represji w związku z ... »

Bakoński Stefan

Janina Bilewicz-Berezowska - relacja

Relacja Kresowianki, Janiny Bilewicz-Berezowskiej z d. Posacka, przybyłej do Kłodzka jednym z pierwszych transportów dot. życia codziennego w tym mieście w okresie powojennym. Zakres chronologiczny: (1939) 1945-1980. Miejsca wydarzeń: Stryj (Ukraina), Kł... »

Bilewicz-Berezowska Janina

Emilia Siedlecka - relacja

Relacja byłej mieszkanki wsi Siedlce dot. losów jej i jej rodziny podczas II wojny światowej, przesiedlenia z kresów wschodnich na ziemie zachodnie oraz powojennego życia na dolnośląskiej wsi. Zakres chronologiczny: lata 40. i 50. XX w. Miejsca wydarzeń: ... »

Siedlecka Emilia

Janina Bilewicz-Berezowska - relacja

Relacja mieszkanki Kłodzka przybyłej do tego miasta w sierpniu 1945 r. dot. wojny i okupacji na Kresach Wschodnich, a także wysiedlenia i przyjazdu na ziemie zachodnie oraz pierwszych miesięcy i lat życia tamże. Zakres chronologiczny: lata 40. XX w. ... »

Bilewicz-Berezowska Janina

Brygida Chodorska - relacja

  • Wspomnienia Brygidy Chodorskiej, w których opisuje swoje przeżycia od lat dziecięcych w przedwojennej Polsce, poprzez wywózkę do Kazachstanu, pracę i edukację na miejscu. W relacji znajdujemy opis pobytu w domach dziecka w ZSRR, warunki zycia na obczyźnie oraz pracę na miejscu. Następnie opisuje powrót do kraju i jak wyglądała organizacja życia po wojnie w PRL.]
  • Zakres chronologiczny: 1935-1992
  • Miejsca wydarzeń: Suwałki, Czyżew, Andrzejewo, Raczki, Piezmog (ZSRR), Komi (Republika w ZSRR), Kotłas (ZSRR), Kowalewo, Gdańsk, Białystok, Wrocław.

Chodorska Brygida

Zaproszenie na Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych w Oławie

Zaproszenie pracownika Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" Grzegorza Kowala na uroczyste obchody "Dnia Pamięci o Żołnierzach Wyklętych" w Liceum Ogólnokształcącym Nr I im. Jana III Sobieskiego w Oławie połączonych z koncertem Tadeusza "Tadka" Polkowskiego.

Liceum Ogólnokształcące Nr I im Jana III Sobieskiego w Oławie

Prośba o zweryfikowanie lat pracy

prośba Krystyny Siekańskiej, nauczicielki w Publicznej Szkole Powszechnej dziś Szkoła Podstawowa z Oddziałem Przedszkolnym w Zwróconej w pow. ząbkowickim, o zweryfikowanie lat pracy na podstawie podanych informacji biograficznych

Siekańska Stanisława

Leokadia Małaszewska - relacja

  • Wspomnienia Leokadii Małaszewskiej z okresu II wojny światowej. Autorka skupia sie w nich na tułaczce rodziny związanej z represjami, których doświadczyła jej rodzina. Opisuje szczegółowo wyjazd, do którego zostali zmuszeni, warunki zycia, pracę, do wykonywania której zostali zmuszeni.
  •  
  • Zakres chronologiczny: 1939-1946

Małaszewska Leokadia