Wodzisław Śląski, woj. śląskie

Taksonomia

Kod

Uwagi do zakresu

Noty źródłowe

Display note(s)

Terminy hierarchiczne

Wodzisław Śląski, woj. śląskie

Terminy równoznaczne

Wodzisław Śląski, woj. śląskie

Powiązane terminy

Wodzisław Śląski, woj. śląskie

4 Opis archiwalny results for Wodzisław Śląski, woj. śląskie

4 results directly related Exclude narrower terms

Relacja Franciszka Drobnego

Realcja Franciszka Drobnego dotyczy przedwojennych świąt, przeżyć związanych z II wojną światową, pracy w kopalni podczas wojny, życia w Bytomiu w latach PRL, studiów na kierunku fizyka i pracy w szkolnictwie. W czasie nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza 100 100-latków na 100 lecie.

Drobny Franciszek

Relacja Gerarda Tatarczyka

Relacja Gerarda Tatarczyka, prezesa Spółdzielni Kółek Rolniczych w Wodzisławiu Śląskim, uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski w 1999 roku. Relacja dotyczy pochodzenia, przedwojennego Wodzisława Śląskiego, relacji między mieszkańcami, losów wojennych, ukrywania się na Śląsku Cieszyńskim, powrotu do domu po wkroczeniu Armii Radzieckiej, edukacji i pracy w Powiatowym Zarządzie Rolnictwa w Raciborzu, kolektywizacji na terenie Wodzisławia Śląskiego, prowadzenia gospodarstwa rolengo, życia rodzinnego i aktywności społecznej, interwencji sił Układu Warszawskiego w Czechosłowacji w 1968 roku oraz kwestii językowch i "śląskości".

Tatarczyk Gerard

Relacja Marii Kuś

Relacja biograficzna Marii Kuś. Relacja dotyczy dzieciństwa na pograniczu polsko-niemieckim, II wojny światowej, konieczności dostarczania Niemcom dostaw żywności, wkroczenia do wsi Armii Czerwonej, ukończenia polskiego gimanzjum po wojnie i nauki w Liceum Administracyjno-Handlowym w Rybniku, pracy na stanowisku księgowej, uruchomienia Kopalnii Węgla Kamiennego „Borynia”, strajków w „Boryni” w latach 1980 - 81 oraz pobicia proboszcza Szerokiej - księdza Antoniego Łatko w 1991 roku.

Kuś Maria