- PL OPiP IV-3-1-366-1-1
- Jednostka archiwalna
- 1982-12
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Kos
2520 results directly related Exclude narrower terms
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Kos
Relacja biograficzna Franciszki Płaksej dotyczy czasów przedwojennych, m.in strajków robotników we Lwowie w 1936 roku, ukrywanie się w wynajmowanym mieszkaniu w czasie wojny w celu uniknięcia aresztowania, życia w powojennej rzeczywistości, najpierw w Zamościu, następnie w Gdyni oraz we Wrocławiu.
Płaksej Franciszka
Relacja biograficzna Zofii Machoń dotyczy dzieciństwa, pracy w okresie przedwojennym, trudów życia w PRL, emigracji rodziny do Stanów Zjednoczonych Ameryki i Kanady. Świadek odpowiada również na pytania z kwestionariusza "100 100-latkó na 100-lecie".
Machoń Zofia
Relacja Joanny Rokickiej, nauczycielki, dotyczy dzieciństwa, edukacji w gimnazjum urszulanek w Kołomyi, studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, doświadczeń związanych z pracą nauczycielki w Białej Prudnickiej na Śląsku oraz w Gdańsku w Technikum Budowy Okrętów Conradinum, opieki nad zagranicznymi studentami, działaności w Towarzystwie Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Pod koniec nagrania zadano pytania z kwestionariusza projektu "100 100-latków na 100-lecie".
Rokicka Janina
Relacja Janiny Wąsacz dotyczy okresu II wojny światowej w Warszawie: getta warszawskiego, Powstania Warszawskiego, rzezi Woli, pobytu w obozie przejściowym na tzw. Zieleniaku, wywiezienia do obozu pracy Dulag 121 Pruszków, przyjazdu na Ziemie Zachodnie, trudów powojennego życia. W czasie wywiadu świadek odpowiada na pytania z kwestinonariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Wąsacz Janina
Relacja biograficzna Moniki Krupowicz dotyczy relacji rodzinnych, edukacji, przedwojennych stosunków polsko-żydowskich, ukrywania się podczas okupacji niemieckiej, warunków życia podczas wojny, śpiewu w chórze i codzinności w latach powojennych. W drugiej części nagrania, świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Krupowicz Monika
Relacja Marianny Wesołowskiej dotyczy dzieciństwa i żcyia na wsi, warunków życia w okresie niemieckiej okupacji i życia w czasach współczesnych.
Wesołowska Marianna
Relacja biograficzna Walentyny Obszyńskiej, zakonnicy z Zakonu Sióstr Zmartwychwstanek, dotyczy okupacji niemieckiej spędzonych w Radości, kursu sanitariuszek organizowanego przez Armię Krajową, ukończenia szkoły pielęgniarskiej, wstąpienia do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek i realiów życia w zakonie.
Obszyńska Walentyna
Relacja Aleksandry Wodzyńskiej
Relacja biograficzna Aleksandry Wodzyńskiej dotyczy międzywojennego Radomia, realiów życia w tym mieście przed wojną, zwyczajów radomskich Żydów, świąt religijnych, świadek wpomina wizytę aktora Rudolpha Valentino w Radomiu, wybuch II wojny światowej, a także późniejsze wydarzenia, m.in. Czerwiec 1976. Odpowiada też na pytania zawarte w kwestionariuszu "100 100-latków na 100-lecie".
Wodzyńska Aleksandra
Relacja biograficzna Marii Tarasewicz dotyczy życia w majątku Leonardowo, życia towarzyskiego w majątkach na Ziemi Wileńskiej, pobytu Marszałka Piłsudskiego w Miadziole, wybuchu II wojny światowej, represji, którym poddawani byli Polacy z Ziemi Wileńskiej po zajęciu tych terenów w 1939 przez ZSRR, pracy w kołchozie, trudów życia na terenie Republiki Białoruskiej, okoliczności przyjazdu do Polski w 1958 i życia w Łodzi zaróno w okresie PRL jak i po 1989 roku. Na koniec świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza do projektu "100 100-latków na 100-lecie".
Tarasewicz Maria
Relacja Stanisławy Gryz,łączniczki i sanitariuszki Batalionów Chłopskich, dotyczy lat szkolnych, życia w czasach wojny, działaności w Batalionach Chłopskich, aresztowania męża za obronę pomnika Józefa Piłsudskiego w okresie PRL, emigracji rodziny do Kanady, życia rodzinnego i zawodowego w PRL. W drugiej części nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariiusza "100 100-latków na 100-lecie".
Gryz Stanisława
Relacja Michaliny Terpiłowskiej
Relacja biograficzna Michaliny Terpiłowskiej dotyczy przedwojennej codzienności, okresu dzieciństwa i edukacji na terenach Kresów Wschodnich, przesiedlenia na Ziemie Zachodnie i realiów życia w nowej, powojennej rzeczywistości, a także przemian po 1989 roku. Na koniec świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Terpiłowska Michalina
Relacja biograficzna Zofii Frasuniak dotyczy głównie wydarzeń II wojny światowej, wysiedleń młodzieży, działań partyzantów w okolicach Sieradza, trudów życia codziennego. W dalszej części relacji świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Frasuniak Zofia
Relacja Aleksandra Tarnawskiego
Relacja biograficzna Aleksandra Tarnawskiego, żołnierza Armii Krajowej, majora Wojska Polskiego, dotyczy dzieciństwa, studiów na Uniwersytecie Lwowskim na Wydziale Chemii, dołączenia do tworzącej się armii pod dowództwem generała Sikorskiego we Francji, emigracji na Węgry, przedostania się do Francji i Wielkiej Brytani, konspiracyjnych wojskowych szkoleń, desantowania do Polski, pracy w Polskim Radiu w Warszawie, okresu powojennego spędzonego w Warszawie i życia zawodowego związanego z Politechniką Gliwicką.
Tarnawski Aleksander
Relacja biograficzna Janiny Puły, nauczycielki, dotyczy dzieciństwa i okresu szkolnego, wybuchu wojny, życia pod zmieniającymi się okupacjami – sowiecką i niemiecką, dołączenia do 4. Pułku Zapasowego i udanie się wraz z napierającą armią na zachód, zniszczeń wojennych w odwiedzanych miastach i zakończenia wojny. W dalszej części pojawia się wątek powrotu ojca z obozu jenieckiego, przybycia do Wrocławia, studiów polonistycznych i pracy w szkole.
Puła Janina
Relacja biograficzna Bronisławy Suzańskiej dotyczy życia w przedwojennym Husiatynie, m.in. założenia Kasy Stefczyka, osobistych doświadczeń związanych z II wojną światową, wkroczenia Armii Czerwonej, następnie wojsk niemieckich, a także żołnierzy węgierskich. Dalsza opowieść dotyczy przyjazdu na Ziemie Zachodnie, pracy w gospodarstwie, kilkumiesięcznego wyjazdu do Australii, w latach 80. XX wieku. Na zakończenie świadek odpowiada na pytania przygotowane w ramach projektu „100 100-latków na 100-lecie”.
Suzańska Bronisława
Relacja biograficzna Leona Kalety, żołnierza 3. Pułku Piechoty Legionów, członka Batalionów Chłopskich, organizatora Koła Młodzieży „Wici” oraz rolniczej Solidarności w Sobowicach, dotyczy przedwojennej edukacji, służby wojskowej na Kresach, udziału w kampanii wrześniowej, działalności partyzantckiej, organizacji pomocy dla Powstańców Warszawskich, działalności społeczno-kulturalnej, służby w oddziałach ochrony pogranicza na Podolu, założenia rolniczej Solidarności w Sobowicach. W drugiej części świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Kaleta Leon
Relacja Zofii Wójciak, łączniczki Armii Krajowej, dotyczy dzieciństwa, służby ojca w wojsku w okresie I wojny światowej, życia na gospodarstwie w okresie przedwojennym i w okresie PRL, czasu II wojny światowej, aresztowań i wywózek na przymusowe prace do Niemiec, realiów wojennego życia w Ochotnicy i Nowym Targu, napaści Niemców i sowietów, wspomnienia tzw. Krwawej Wigilii, wyjazdów do Stanów Zjednoczonych w celach zarobkowych. Na koniec świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Wójciak Zofia
Relacja biograficzna Heleny Boczek dotyczy dzieciństwa, działalności w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży Żeńskiej oraz w Kole Gospodyń Wiejskich, wyjazdu na pogrzeb Piłsudskiego, zagłady społeczności żydowskiej w Sorbinie, działalności partyzantów, śmierci brata zamordowanego w Katyniu, życia po wojnie, sytuacji polityczna w PRL-u. Na koniec pani Helena odpowiada na pytania z kwestionariusza.
Boczek Helena
Relacja biograficzna Stefanii Obary, żołnierza Armii Krajowej, dotyczy działalności lokalnego koła Armii Krajowej, wydarzeń związanych z II wojną światową i okupacji Tyczyna, tajnego nauczania, działalności Armii Krajowej i sytuacji lokalnej społeczności. Kolejna część relacji dotyczy wczesnego dzieciństwa, edukacji, patriotycznego wychowania, a także represji ze strony komunistów, przesłuchań w Urzędzie Bezpieczeństwa, protestu przeciw usunięciu religii ze szkół i działalności „Solidarności”.
Obara Stefania
Relacja Apolonii Wolskiej dotyczy dzieciństwa w Kozińcu, kursów dla sanitariuszek w czasie wojny, wywiezienia męża na roboty przymusowe do III Rzeszy, ukrywania w domu rodzinnym Żydów, a także zbiegłego z gestapowskiego więzienia Kazimierza Kota, trudów lat powojennych, stanu wojennego. Druga część relacji to odpowiedź na pytania z kwestionariusza "100 100-latków na 100-lecie".
Wolska Apolonia
Relacja Ludwika Leszka Wardzichowskiego
Relacja biograficzna Ludwika Leszka Wardzichowskiego, podpułkownika i pierwszego powojennego dyrektora Szpitala Specjalistycznego nr 2 w Bytomiu, dotyczy nauki w Korpusie Kadetów i Szkole Podchorążych Artylerii w Toruniu w okresie międzywojennym. Drugą część narracji stanowi opowieść o udziale w 18 Dywizji Piechoty i 18 Pułku Artylerii oraz walce na froncie podczas II wojny światowej. Kolejna część narracji dotyczy powojennej działalności w Spółce Brackiej, odbudowy śląskich szpitali, pracy na stanowisku dyrektora szpitala w Bytomiu oraz tworzenia Akademii Medycznej.
Wardzichowski Ludwik Leszek
Relacja Zbigniewa Domosławskiego
Relacja Zbigniewa Domosławskiego, profesora nauk medycznych, majora Wojska Polskiego, dotyczy młodości w Kopyczyńcach, edukacji w gimnazjum we Lwowie oraz nawrocławskiej Akademii Medycznej, świadek koncentruje się na okresie rządów Józefa Piłsudskiego, a także okresie PRL. Odpowiada na pytania z kwestionariusza do projektu "100 100-latków na 100-lecie".
Domosławski Zbigniew
Relacja Pelagii Rumińskiej dotyczy życia w przedwojennej Częstochowie, świadek opisuje atmosferę międzywojennego miasta, a także gwiazdy polskiego kina tamtego okresu. W dalszej części relacji świadek mówi o pracy zawodowej po wojnie oraz odpowiada na pytania z kwestionariusza.
Rumińska Pelagia
Relacja biograficzna Edwarda Dębowskiego, członka PZPR, dotyczy przedwojennej rzeczywistości na Podlasiu, powojennej edukacji, życia zawodowego, m.in jako dyrektor w Zakładzie Usług Audio-Telewizyjnych, czy jako dyrektor administracyjny Politechniki Białostockiej. W drugiej części nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza.
Dębowski Edward
Relacja biograficzna Haliny Węglińskiej dotyczy dorastaniu w Łowiczu, członkostwa w Towarzystwie „Sokół”, działalności konspiracyjnej podczas wojny, aresztowania, wywózki do Auschwitz-Birkenau i stracenia pierwszego męża. Dalsza część relacji dotyczy powojennego życia, a kończy się porównaniem przedwojennych czasów z sytuacją powojenną.
Węglińska Halina
Obszerna relacja Józefy Krośnickiej, polskiej nauczycielki, autorki książek o tematyce historycznej, żołnierza Armii Krajowej, dotyczy edukacji, ukończenia studiów na przedwojennym Uniwersytecie Warszawskim, przystąpienia do Armii Krajowej, wywózki na do obozu pracy w Lubece, życia codziennego na wsiach Ziem Zachodnich i Północnych, pracy w PGRach i Państwowych Nieruchomościach Ziemskich, organizacji kursów dla analfabetów, szkolnictwa czy realiów systemu komunistycznego w Polsce w pierwszych latach po II wojnie światowej.
Krośnicka Józefa
Relacja Danuty Jaworskiej-Thomas
Relacja biograficzna Danuty Jaworskiej-Thomas, artystki-tkaczki, dotyczy życia codziennego przed wojną, lat wojennych, studiów w poznańskiej i łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, pracy w Spółdzielni Artystów ŁAD oraz z Pracownią Doświadczalną Tkactwa Artystycznego.
Jaworska-Thomas Danuta
Relacja Stanisława Kowalskiego
Relacja biograficzna Stanisława Kowalskiego dotyczy dzieciństwa, lat II wojny światowej oraz życia codziennego w powojennej rzeczywistości. Pierwszą część nagrania stanowi wywiad biograficzny, w drugiej części nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza.
Kowalski Stanisław
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Prawno - Polityczne
Praworządność. Pismo Komitetu Ochrony Praworządności - dokumenty, nr 15
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Krytyka. Kwartalnik polityczny, nr 28-29
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Nowa
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Krąg
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Krąg
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo In Plus
Robotnik. Pismo Międzyzakładowego Robotniczego Komitetu "Solidarność", nr 77
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Part of Zbiory fotograficzne
Portret Marka Idzińskiego, żołnierza, aktora i fotografa.
Part of Zbiory fotograficzne
Wrocławski scenograf i aktor Marcin Wencel.
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Kos
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Kos
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Kos
KOS, nr specjalny z dn. 23.06.1982 r.
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Kos
Niepodległość. Pismo Liberalno-Demokratycznej Partii "Niepodległość", nr 8
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Liberalno-Demokratyczna Partia "Niepodległość"
Niepodległość. Pismo Liberalno-Demokratycznej Partii "Niepodległość", nr 7
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Niepodległość. Pismo Liberalno-Demokratycznej Partii "Niepodległość", nr 6
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Liberalno-Demokratyczna Partia "Niepodległość"
Niepodległość. Pismo Liberalno-Demokratycznej Partii "Niepodległość", nr 5
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Liberalno-Demokratyczna Partia "Niepodległość"
Niepodległość. Pismo Liberalno-Demokratycznej Partii "Niepodległość", nr 4
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Liberalno-Demokratyczna Partia "Niepodległość"
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Rekontra
Stefan Korboński / Polskie Państwo Podziemne
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Krąg
Aleksander Ziemkowski / Czerwiec 1956. Próba chronologicznej rekonstrukcji wydarzeń
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Lothar Herbst / Polska Więzienna. Dziennik liryczny pisany od 16 lutego do 6 czerwca
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Adsum
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Poznańskie
Ukraina 1956 - 1968 / Oprac. Iwan Koszeliwiec
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Słowo
Aleksander Wat / Mój Wiek część I
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Krąg
Tadeusz Bór - Komorowski / armia podziemna
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Skorpion
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Grupa Polityczna Wola
Sandor Kopacsi / 13 dni nadziei
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Międzyzakładowa struktura "Solidarności"
Leszek Moczulski / Nie przyznaję się do winy
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Oficyna Wydawnicza Pokolenie
Aleksander Zinowiew / Apologia praktycznego nierozumu
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Grupy Polityczne Wola
Roman Dmowski / Myśli Nowoczesnego Polaka
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Unia Nowoczesnego Humanizmu
Władysław Znicz / Zagadnienia zasadnicze
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Unia Nowoczesnego Humanizmu
Tadeusz Mazowiecki / Internowanie
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Krąg
Wojna w Afganistanie wybór i przekład Barbara Dąbrowska, Piotr Zaus
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo CDN
Witold Gombrowicz / Dziennik 1957 - 1958
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Klin
Jerzy Sadecki / Nowa Huta: Ziarna Gniewu, ziarna nadziei
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Most
Jarosław Marek Rymkiewicz / Umschlagplatz
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Niezależna Oficyna Wydawnicza "Nowa"
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWa
Generał Klemens Rudnicki / Na polskim szlaku (wspomienia z lat 1939 - 1947)
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Agencja Wydawnicza Solidarności Walczącej
Kisielewski Stefan / Stosunki państwo – kościół w PRL.
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Spółdzielnia Wydawnicza Stop
Kongregacja Nauki Wiary. Instrukcja o niektórych Aspektach Teologii Wyzwolenia.
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Spółdzielnia Wydawnicza Stop
Teksty 1. Tygodnik Wojenny. Tajne Protokoły Najwyższej Izby Kontroli
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Szczepański Jan Józef / Kapitan
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Biblioteka Literacka Wydawnictwa Myśl
Aleksander Sołżenicyn / Jeden dzień Iwana Denisowicza
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Niezależna Oficyna Wydawnicza "Nowa"
Mowy miane w Stockholmie przy wręczeniu nagrody Nobla / Miłosz Czesław
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Krajobraz po szoku / red. Mieszczanek Anna
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Przedświt
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Kos
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Kos
Powstanie Węgierskie / Mikes George
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Oficyna Wydawnicza "Pokolenie"
Moskwa na Wall Street / Laurent Eric
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Pomost
Jak pojmuję socjalizm. / Lange Oskar
Part of Dokumenty Życia Społecznego
WiN. O Polskę Wolną i Niezawisłą
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Zrszeszenie "Wolność i Niezawisłość" Zarząd Główny
Gdy myślę Polska / Michnik Adam
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo S
Wiersze Wybrane / Miłosz Czesław
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Zniewolenie Polski. Przykład sowieckiej agresji. / Mikołajczyk Stanisław
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Niezależna Oficyna Wydawnicza
Na froncie zachodnim 1944 / Piasecki St.; A. Położyński
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Skład Główny Londyn
Listy z Mokotowa: Grudniowe Rekolekcje / Michnik Adam
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Skład Główny Londyn
Solidarność z Papieżem / Mieleszko Konrad
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo CDN
Jak pojmuję socjalizm. / Lange Oskar
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Oficyna Wydawnicza Signum
Dziennik węgierski / Woroszylski Wiktor
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Niezależna Oficyna Wydawnicza
Przeciw lamentowi i realizmowi na kacu / Wolicki/Zey Krzysztof
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Krąg
Apologia praktycznego nierozumu / Zinowiew Aleksander
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Grupy Polityczne Wola
Papierosiarze z placu Trzech Krzyży / Ziemian Józef
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Niezależna Inicjatywa Wydawnicza
Rosja i Zachód / Zinowiew Aleksander
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Krąg
Miłosz, Tyrmand, Zinowiew / Zimand Roman
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo Krąg
Pieś nad Pieśniami / Miłosz Czesław
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Niezależna Oficyna Wydawnicza
Zdrada - Polska-Rosja w świetle pamiętników 1942-1943, cz.3
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Polska Partia Socjalistyczna. Dokumenty
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo im. O. Palme
Roku pamiętnego... Wierszyki przeciw czerwonemu / Poznański Jan
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Wydawnictwo im. gen. E. Nila-Fieldrofa
Polski kryzys / Portes Richard
Part of Dokumenty Życia Społecznego
Ośrodek Badań Społecznych NSZZ Solidarność region Mazowsze