Poland meets Iceland: rekrutacja do projektu badawczego "Polacy na Islandii"
- PL OPiP IV-1-2-256
- Obiekt
- 08.2015
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"
Poland meets Iceland: rekrutacja do projektu badawczego "Polacy na Islandii"
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"
Poland meets Iceland: rekrutacja do projektu badawczego "Polacy na Islandii"
Część z Dokumenty Życia Społecznego
Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"
Część z Zbiory fotograficzne
Portret współczesny świadka historii
Szajda Marek
Część z Zbiory fotograficzne
Portret współczesny świadka historii
Szajda Marek
Część z Zbiory fotograficzne
Portret współczesny świadka historii
Gospodarczyk Hanna
Część z Zbiory fotograficzne
Portret współczesny świadka historii
Żłobecka Karolina
Część z Zbiory fotograficzne
Portret współczesny świadka historii
Szajda Marek
Część z Zbiory fotograficzne
Portret współczesny świadka historii
Żłobecka Karolina
Część z Zbiory fotograficzne
Portret współczesny świadka historii
Sowińska Ewa
Stanisław (Janusz) Zacharek - relacja
Relacja Stanisława (Janusza) Zacharka, zamieszkałego na Islandii od 2006 roku, dotycząca jego przyjazdu na Islandię - motywów, pierwszego zetknięcia z Islandczykami - oraz pracy, relacji z Islandczykami, Polakami islandzkimi i życia codziennego; świadek dużą część relacji poświęca konfliktowi pomiędzy pracownikami w swoim pierwszym miejscu zatrudnienia, co prowadzi go do refleksji na temat stosunków między Polakami islandzkimi i naturą Polaków w ogóle; opowiada też o cechach Islandczyków i samej Islandii - głównie warunkach pogodowych; reflektuje też na temat tożsamości narodowej i religijnej w obcym kraju, braku zaangażowania Polaków islandzkich w tworzenie wspólnych więzi i roli Kościoła w tej kwestii; kilka uwag poświęca szkolnictwu islandzkiemu Zakres chronologiczny: 2006-2015 Miejsca wydarzeń: Kozienice (woj. mazowwieckie), Ostrołęka (woj. mazowieckie), Warszawa (woj. mazowieckie), Bolungarvik (Islandia), Reykjavik (Islandia), Ísafjörður (Islandia), Keflavik (Islandia)
Zacharek Stanisław (Janusz)
Relacja Beaty Grochowskiej, szczegółowo opowiadającej swoje losy po przyjeździe na Islandię, zmiany pracy i miejsca zamieszkania, stosunki z Islandczykami, ich zwyczaje religijne i żywieniowe, kulturę osobistą, wychowanie dzieci oraz problemy społeczne - narkomania, alkoholizm, choroby genetyczne; wtrąca też refleksje dotyczące szkolnictwa islandzkiego i porównuje je z polskim; analizuje różnice w warunkach życia przed i po kryzysie ekonomicznym z 2008 roku, opowiada też o życiu religijnym Polaków na Islandii; relacja bogata w szczegóły i porównania warunków polskich i islandzkich. Zakres chronologiczny: 1997-2015 Miejsca wydarzeń: Súðavík (Islandia), Bíldudalur (Islandia), Selfoss (Islandia), Reykjavik (Islandia), Rzym (Włochy), Kraków (woj. małopolskie), Ísafjörður (Islandia), Patreksfjörður (Islandia), Flúðir (Islandia),Vestmannaeyjar (Islandia), Gdańsk (woj. pomorskie), Zamość (woj. lubelskie), Świnoujście (woj. zachodniopomorskie), Zakopane (woj. małopolskie)
Grochowska Beata
Relacja Danuty, zamieszkałej na Islandii od 2001 roku, opowiadającej o swojej karierze zawodowej na Islandii i tamtejszym systemie szkolnictwa przez pryzmat losów swojej córki; wspomina o relacjach z pracodawcami islandzkimi a także z polskimi współpracownikami, dokonuje wielu ocen polskich imigrantów, zapytana porównuje przeciętnych Islandczyków z przeciętnymi Polakami; mówi też o swoich doświadczeniach z administracją islandzką, językiem islandzkim i niektórych innych aspektach życia codziennego. Zakres chronologiczny: 2000-2015 Miejsca wydarzeń: Reykjavik (Islandia), Warszawa (woj. mazowieckie), Kraków (woj. małopolskie), Gliwice (woj. śląskie), Poznań (woj. wielkopolskie), Hafnarfjarðarvegur (Islandia), Keflavik (Islandia)
N.N.
Relacja Marcina Cieślińskiego, zamieszkałego na Islandii od 2007 r., muzyka i organisty w kościele katolickim w Reykjaviku, dotycząca jego przyjazdu na Islandię, życia kulturalno-religijnego wśród islandzkich katolików i protestantów, warunków naturalnych i kulturowych Islandii, wychowania dzieci w tradycji polskiej i w kulturze islandzkiej; świadek porównuje też tempo życia w Polsce i Europie do tempa życia na Islandii, mówi o trudnościach w przyzwyczajeniu się do warunków islandzkich i korzyściach rodzinnych, jakie przyniosła emigracja; mówi też o niektórych inicjatywach Polonii islandzkiej. Zakres chronologiczny: 2005-2015 Miejsca wydarzeń: Reykjavik (Islandia), Poznań (woj. wielkopolskie), Hafnarfjörður (Islandia)
Cieśliński Marcin
Relacja Marka, byłego żołnierza, członka Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, pracującego na Islandii w 2007 i ponownie zamieszkałego tam od przełomu 2014/2015; świadek opowiada okoliczności przyjazdu na Islandię bardzo mocno zaznaczając wątek iracki - ten epizod zaważył na jego późniejszym życiu i zaowocował chęcią opuszczenia Polski; świadek zastanawia się nad swoją postawą, mówiąc o sobie jako "antypatriocie"; zaznacza, że separuje się od Polonii islandzkiej, ze względu na niechęć do postaw Polaków; porównuje warunki życia w Polsce i na Islandii - stosunki państwo-obywatel i pracodawca-pracownik; wspomina też o różnych aspektach życia codziennego: postawach Islandczyków, relacjach ze współpracownikami różnych narodowości, opiece medycznej, zaopatrzeniu sklepów, cenach produktów, możliwościach spędzania wolnego czasu, chorobach cywilizacyjnych itp., porównuje przy tym czasy przed i po kryzysie z 2008 r.; mówi też o swoim przywiązaniu do Kościoła katolickiego i analizuje słabości polskiej wspólnoty katolickiej na Islandii. Zakres chronologiczny: 2003-2015 Miejsca wydarzeń: Irak, Kópavogor (Islandia), Reykjavik (Islandia), Keflavik (Islandia), Berlin (Niemcy), Kuwejt
N.N.
Ryszard i Jadwiga Hukało - relacja
Relacja Ryszarda i Jadwigi Hukało, zamieszkałych na Islandii od 2008 roku, koncentrująca się wokół wątków: przyrody islandzkiej i jej wpływu na życie mieszkańców, obyczajów islandzkich (zachowania, postawy, sposoby spędzania wolnego czasu, kuchnia) i zmian pod wpływem Polaków, stosunków Polaków z Islandczykami, warunków życia na Islandii, doświadczeń z administracją państwową i opieką medyczną, społecznych problemów Islandii; nieco mniej miejsca świadkowie poświęcają stosunkom z Polakami, analizując charakter Polonii islandzkiej, oraz kwestiom zawodowym - doświadczeniom z zakładów pracy, stosunkom pomiędzy pracownikami różnych narodowości i przynależności do związków zawodowych; relacja bogata w szczegóły i obserwacje społeczne, także względem innych narodowości zamieszkującym Islandię. Zakres chronologiczny: 2006-2015 Miejsca wydarzeń: rejon rzeki Jökulsá (Islandia), Hveragerði (Islandia), okolice Reykjaviku (Islandia), Reykjavik (Islandia), Keflavik (Islandia), Warszawa (woj. mazowieckie)
Hukało Ryszard
Relacja Aliny Dubik, zamieszkałej na Islandii od 1989 r., śpiewaczki operowej i nauczycielki muzyki, dotycząca okoliczności jej przyjazdu na Islandię i motywacji, następnie jej kariery w operze islandzkiej i obserwacji Islandii, języka islandzkiego i warunków życia; świadek mówi też o znaczeniu muzyki dla Islandczyków, szkolnictwie muzycznym, wspomniani są poprzedni Polacy związani z muzyką islandzką; pojawiają się też wątki niezwiązane z muzyką: spędzanie czasu wolnego, architektura centrum kulturalnego Harpa w Reykjaviku, uwagi o Polonii islandzkiej. Zakres chronologiczny: 1989-2015 Miejsca wydarzeń: Gdańsk (woj. pomorskie), Reykjavik (Islandia), Kraków (woj. małopolskie), RFN, Luksemburg, Keflavik (Islandia), Londyn (Wielka Brytania)
Dubik Alina
Relacja Stanisława Bartoszka, zamieszkałego na Islandii od 1987 r., autora podręcznika do nauki języka islandzkiego i słownika islandzko-polskiego, dotycząca jego losów od momentu podjęcia studiów filologicznych w Polsce, poprzez studia w Norwegii i Islandii, życie na Islandii po dzień dzisiejszy; świadek opowiada o swoich zamiłowaniach filologią skandynawską, motywach wyjazdu do Norwegii i Islandii, także o pracy w skansenie w Sanoku; w relacji pojawily się też wątki: nauki języka islandzkiego po przyjeździe na wyspę, stanu polonii islandzkiej na przełomie lat 80. i 90. XX w., organizacji polonijnych na Islandii, nastawienia władz norweskich do Polaków w latach 80. XX w., prac wykonywanych przez świadka po przybyciu na Islandię, pracy w firmie zajmującej się bankowością elektroniczną i obecnemu funkcjonowaniu kart płatniczych. Zakres chronologiczny: 1975-2015 Miejsca wydarzeń: Poznań (woj. wielkopolskie), Sanok (woj. podkarpackie), Oslo (Norwegia), Bergen (Norwegia), Reykjavik (Islandia), Kraków (woj. małopolskie), Tarnowskie Góry (woj. śląskie), Berlin (Niemcy), Warszawa (woj. mazowieckie), Akureyri (Islandia), Londyn (Wielka Brytania), Sztokholm (Szwecja), Wiedeń (Austrai), Barcelona (Hiszpania)
Bartoszek Stanisław
Relacja Tomasza Chrapka, zamieszkałego na Islandii od 2007 roku, szefa islandzkiego oddziału fundacji Projekt: Polska, dotycząca jego przyjazdu na Islandię i rozwoju kariery i działalności społecznej; świadek wspomina swój turystyczny pobyt na wyspie w 2006 r. i pierwszą pracę w Akureyri, następnie opowiada o nauce języka islandzkiego, działalności polonijnej, pracy przy tworzeniu interfejsów do komunikacji osób niepełnosprawnych; dużo miejsca poświęca mediom islandzkim, ich lokalnej charakterystyce i stosunku do emigrantów; porusza też wątki dotyczące kultury i religijności Islandczyków. Zakres chronologiczny: 2006-2015 Miejsca wydarzeń: Częstochowa (woj. śląskie), Kraków (woj. małopolskie), Akureyri (Islandia), Reykjavik (Islandia)
Chrapek Tomasz
Relacja Witolda Bogdańskiego, zamieszkałego na Islandii od 1985 r., współzałożyciela Towarzystwa Kulturalnego Polonia i Towarzystwa Przyjaźni Islandczyków i Polaków, dotycząca jego przyjazdu na Islandię, pracy zawodowej, pasji sportowej i działalności polonijnej; świadek skupia się przede wszystkim na wątkach: pracy w przedsiębiorstwach żeglugowych, rajdów samochodowych, w których uczestniczył jako pilot, form działalności towarzystw polonijnych na Islandii, działalności na rzecz powołania ambasady polskiej w Islandii; wspomina też o działaniach zmierzających do zmiany prawa islandzkiego w kwestii używania polskich nazwisk, stosunku mediów islandzkich do obcokrajowców oraz o upamiętnianiu polskich marynarzy, który zginęli u wybrzeży Islandii w katastrofie statku "Wigry". Zakres chronologiczny: 1985-2015 Miejsca wydarzeń: Gdańsk (woj. pomorskie), Gdynia (woj. pomorskie), Reykjavik (Islandia), Kopenhaga (Dania), Hafnarfjörður (Islandia), Stare Juchy (pow. ełcki, woj. warmińsko-mazurskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Seltjarnarnes (Islandia), Wrocław (woj. dolnośląskie), Oslo (Norwegia), Ísafjörður (Islandia)
Bogdański Witold Aleksander
Monika Wojsław i Katarzyna Olichwier - relacja
Relacja Moniki Wojsław, zamieszkałej na Islandii od 2007 roku, dotycząca jej życia i pracy na Islandii, obserwacji przyrody islandzkiej i zachowań Islandczyków, porównania warunków pracy i warunków bytowych w Polsce i na Islandii; świadek opisuje też okoliczności i motywy swojego przyjazdu na Islandię. Katarzyna Olichwier, zamieszkała na Islandii od 2014 roku, odpowiadając na te same lub podobne pytania porusza te same wątki, ale jej wypowiedzi są dużo krótsze i uboższe w szczegóły. Zakres chronologiczny: 2007-2015 Miejsca wydarzeń: Ełk (woj. warmińsko-mazurskie), Reykjavik (Islandia)
Wojsław Monika
Relacja Moniki Sienkiewicz, dyrektorki polskiej szkoły w Reykjaviku, opisującej problematykę funkcjonowania szkoły, relacji z rodzicami, krąg oddziaływania zarówno w społeczności polskiej jak i wśród Islandczyków, kwestie programowe i związane z misją edukacyjną; świadek opowiada też o swoim wcześniejszym pobycie w Anglii, porównuje warunki klimatyczne Polski i Islandii, nieco uwag poświęca zmieniającemu się stosunkowi Islandczyków do Polaków i samej polonii islandzkiej; zapytana, opowiada o charakterytstycznych dźwiękach i zapachach Islandii. Zakres chronologiczny: 2007-2015 Miejsca wydarzeń: Słupsk (woj. pomorskie), Gdańsk (woj. pomorskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Berlin (Niemcy), Manchester (Wielka Brytania), Blackpool (Wielka Brytania), Reykjavik (Islandia), Kópavogur (Islandia), Hafnarfjörður (Islandia), Keflavik (Islanida), Akranes (Islandia), Mosfellsbær (Islandia), Reykjanesbær (Islandia), Selfoss (Islandia)
Sienkiewicz Monika
Część z Zbiory fotograficzne
Portret współczesny świadka historii
Szajda Marek