Komańcza, pow. sanocki, woj. podkarpackie

Taxonomy

Code

Scope note(s)

Source note(s)

Display note(s)

Hierarchical terms

Komańcza, pow. sanocki, woj. podkarpackie

Equivalent terms

Komańcza, pow. sanocki, woj. podkarpackie

Associated terms

Komańcza, pow. sanocki, woj. podkarpackie

3 Archival description results for Komańcza, pow. sanocki, woj. podkarpackie

3 results directly related Exclude narrower terms

Relacja Aleksandra Gleichgewichta

Obszerna, dwuczęściowa relacja Aleksandra Gleichgewichta, działacza opozycji demokratycznej w PRL, współpracownika KOR, współzałożyciela wrocławskiego SKS, redaktora naczelnego "Solidarności Dolnośląskiej", redaktora Radia "S", internowanego w stanie wojennym. Relacja biograficzna Aleksandra Gleichgewichta dotyczy historii rodziny, żydowskich korzeni, działalności opozycyjnej, powstania SKS we Wrocławiu, kontaktów z KORem i wpływu Jacka Kuronia na młodych działaczy opozycji, aresztowania na czas strajku w sierpniu 1980 roku, tworzenia się Solidarności na Dolnym Śląsku, powstania redakcji Biuletynu, a także Radio Solidarność, internowania, emigracji do Norwegii, próby powrotu do Polski na początku lat 90-tych, ponownego wyjazdu do Norwegii. Druga część relacji to moderowana pytaniami część, w której świadek dopowiada i komentuje wydarzenia z współczesnej perspektywy, a także opowiada o najnowszych wydarzeniach w jego życiu takich jak odbudowanie Gminy Żydowskiej we Wrocławiu oraz zaangażowaniu w życie tej społeczności nie tylko ze względów religijnych ale mocniej ze względów kulturowych.

Gleichgewicht Aleksander

Relacja Władysławy Śniatyńskiej

Relacja biograficzna Władysławy Śniatyńskiej dotyczy życia podczas II wojny światowej, pobytu w obozie pracy w Oldenburgu oraz życia codziennego w powojennej rzeczywistości. Pierwszą część nagrania stanowi wywiad biograficzny, w końcówce nagrania świadek odpowiada na pytania z kwestionariusza.

Śniatyńska Władysława

Relacja Kazimierza Maćkowiaka

Relacja biograficzna Kazimierza Maćkowiaka. Świadek opisuje swoje doświadczenia życia pod niemiecką okupacją, następnie wkroczenie Armii Czerwonej, a także swoją pasję do muzyki. W kolejnym etapie wywiadu świadek odczytuje wspomnienia, które dotyczą represji władzy komunistycznej wobec kościoła katolickiego, a także osobiste wspomnienia rozwijania umiejętności muzycznych. Wspomnienia przywołują nazwiska istotnych osób w jego życiu, z niektórymi znajomość trwała od czasów przed wojną. Na koniec relacji świadek, odpowiadając na pytania badacza, przywołuje kilka obrazów ze swojego dzieciństwa, a także opowiada o pracy organisty po wojnie.

Maćkowiak Kazimierz