Pokazano 210 rekordów

Opis archiwalny
organizacje młodzieżowe
Drukuj podgląd Hierarchy Zobacz:

208 rekordów z cyfrowym obiektem Pokaż wyniki z obiektami cyfrowymi

Zaproszenie

Zaproszenie na występ zespołu NO-TO-CO w ramach 1-Majowego Spotkania Młodych Przodowników Pracy organizowanego dnia 28.04.1971 we Wrocławiu przez Związek Młodzieży Socjalistycznej we Wrocławiu.

Związek Młodzieży Socjalistycznej

Legitymacja junacka

Legitymacja junacka nr 735 wydana na nazwisko Alfred Kwarciak przez 25. Brygadę Powszechnej Organizacji "Służba Polsce", Bolesławiec 26.01.1950.

25. Brygada Powszechnej Organizacji "Służba Polsce"

Przysięga Ochotniczych Hufców Pracy

N/z zaprzysiężenie członków Ochotniczych Hufców Pracy. Na pierwszym planie siedmiu członków OHP stojących na pergoli przysięgających na sztandar Związku Młodzieży Socjalistycznej.

Nowak Zbigniew

Wystawa

N/z młodzież zwiedzająca wystawę dotyczącą Polskiej Partii Robotniczej.

Nowak Zbigniew

Zdjęcie pamiątkowe

Zdjęcie pamiątkowe na tle wystawy.
Druga osoba od prawej Zdzisław Balicki, działacz PZPR, Poseł na Sejm PRL IV,V,VI, VII i IX kadencji.
Druga osoba od lewej Kustosz w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu Janusz Kramarek, trzecia osoba (za działaczką Związku Młodzieży Socjalistycznej) Stanisław Panek - przewodniczący Prezydium Miejskiej Rady Narodowej we Wrocławiu.

Nowak Zbigniew

Wystawa

N/z wystawa dotyczącą Związku Walki Młodych.

Nowak Zbigniew

Witamy w komunistycznej szkole

Odezwa do uczniów klas pierwszych szkół średnich wystosowana przez Międzyszkolny Komitet Oporu i Młodzieżowy Ruch Oporu Solidarności Walczącej we Wrocławiu - ostrzeżenie przed indoktrynacją komunistyczną,, zachęta do nauki i rozszerzania wiedzy poza szkołą, wspomnienie okresu wolności po legalizacji "Solidarności", wspomnienie powstania Uczniowskiego Komitetu Odnowy Społecznej, czasopisma "Wyrostek" i akcji malowania napisów opozycyjnych na murach, przedstawienie celów MKO i MROSW oraz niezgody na panujące stosunki społeczno-polityczne jako przyczynę powstania tych organizacji, formy nacisku na ucznia i prób indoktrynacji, apel o poparcie MKO i MROSW, wspomnienie warunków panujących w szkole w czasie rozpoczynania nauki przez autorów odezwy, informacja i ocena nowowprowadzonej reformy oświaty, ostrzeżenie przed jej zagrożeniami, apel o poparcie i włączenie się w działań MKO i MROSW; na pierwszej stronie rysunek - kartka z zeszytu w kratkę, z narysowanym na niej domem i napisem: Witamy w komunistycznej szkole

Międzyszkolny Komitet Oporu

Komunikat o mszy za twórców Związku Harcerstwa Polskiego

Zawiadomienie o mszy św. w intencji zmarłych twórców harcerstwa Andrzeja i Olgi Małkowskich oraz zmarłych harcerek i harcerzy byłych Chorągwi Dolnośląskich w katedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu w 70. rocznicę istnienia Związku Harcerstwa Polskiego, dnia 08.05.1988 r. o godz. 18:30, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji wrocławskiej ks. Adama Dyczkowskiego

N.N.

Wystawa

N/z wystawa dotyczącą Związku Walki Młodych.

Nowak Zbigniew

Przemowa

N/z grupa osób w korytarzu przy wejściu do Muzeum Archeologicznego słuchająca przemowy.
Pierwszy od lewej Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej Zdzisław Karst, obok niego stoi Edmund Malon z wrocławskiego wydziału kultury PZPR.
Ostatnia osoba z prawej: Janusz Siezieniewski (kierownik Wydziału Propagandy Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej we Wrocławiu).

Nowak Zbigniew

Klatka schodowa

N/z klatka schodowa KD PZPR Wrocław Krzyki, na ścianach afisze prezentujące wzrost ilości członków oficjalnych organizacji młodzieżowych w drugiej połowie lat 40.

Nowak Zbigniew

Wystawa

N/z wystawa dotyczącą Związku Walki Młodych.

Nowak Zbigniew

Przemowa

N/z grupa osób w korytarzu przy wejściu do Muzeum Archeologicznego słuchająca przemowy. Na pierwszym planie Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej Zdzisław Karst następnie za nim grupa działaczek Związku Młodzieży Socjalistycznej. W oddali, trzecia osoba za filarem Janusz Siezieniewski (kierownik Wydziału Propagandy Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej we Wrocławiu).

Nowak Zbigniew

Akcja Wakacje za własne, zarobione pieniądze

Akcja "Wakacje za własne, zarobione pieniądze", organizowana przez Wydział Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Urzędu Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia oraz Ochotnicze Hufce Pracy pod patronatem "Słowa Polskiego", "Wieczoru Wrocławia" i Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej. N/z: w sztabie akcji na wszystkie pytania chętnych do pracy odpowiadają Zdzisław Kaliciak z Wydziału Zatrudnienia Urzędu Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia oraz Marek Nowak z Komendy Wojewódzkiej OHP.

Nowak Zbigniew

Akcja Wakacje za własne, zarobione pieniądze

Akcja "Wakacje za własne, zarobione pieniądze", organizowana przez Wydział Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Urzędu Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia oraz Ochotnicze Hufce Pracy pod patronatem "Słowa Polskiego", "Wieczoru Wrocławia" i Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej. N/z: w sztabie akcji na wszystkie pytania chętnych do pracy odpowiadają Zdzisław Kaliciak z Wydziału Zatrudnienia Urzędu Województwa Wrocławskiego i Miasta Wrocławia oraz Marek Nowak z Komendy Wojewódzkiej OHP.

Nowak Zbigniew

Koło Kombatantów NSZZ "Solidarność" - Towarzystwo Gimnastyczne Sokół

Awers: apel Krajowej Rady Koła Kombatantów NSZZ "Solidarność" o zakładanie regionalnych Kół Kombatantów NSZZ "Solidarność", połączony z informacją na temat Koła, mającego być organizacją apolityczną zrzeszającą uczestników walk o polskość i niepodległość, a wykluczającą uczestników walk bratobójczych i stalinowskich represji; podstawą i wartościami budującymi wspólnotę Koła jest moralność i honor, zaś zadaniem Koła jest rozwijanie postaw patriotycznych, przywracanie rangi udziałowi różnych środowisk i formacji w walce o niepdoległość oraz kultywowanie hasła "Bóg, Honor, Ojczyzna"; ponad tekstem rysunek - na tle panopliów krzyż kawalerski z wpisanym orłem legionowym siedzącym na napisie Koło Kombatantów, w dolnym ramieniu krzyża napis "Solidarność";Rewers: informacja o reaktywacji Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, mającego pracować nad podniesieniem wartości fizycznych, moralnych i ideowych młodzieży, wraz z przypomnieniem rodowodu Towarzystwa i zasług dla społeczeństwa i walk o niepodległość - powstanie w 1867 i wytworzenie klimatu dla powstania skautingu, harcerstwa i związków strzeleckich, na bazie których powołano Legiony Polskie w czasie I Wojny Światowej; Towarzystwo wyraża nadzieję, że NSZZ "Solidarność" poprze inicjatywę odrodzenia ruchu sokolego; ponad tekstem rysunek wznoszącego się do lotu sokoła ze sztangą w szponach

Krajowa Rada Koła Kombatantów NSZZ "Solidarność"

Związek Młodzieży Wiejskiej "Wici" - Ziemia Kielecka - Wiciowe posłanie ZMW Ziemi Kieleckiej

Związek Młodzieży Wiejskiej "Wici" Ziemi Kieleckiej informuje o działalności Związku jako politycznej, świeckiej, niezależnej, niemarksistowskiej, ogólnopolskiej organizacji społeczno-wychowawczej opartej na etyce chrześcijańskiej, której celem jest odrodzenie duchowe i moralne narodu, walka z patologiami społecznymi, praca na rzecz kraju i lokalnej społeczności; autorzy posłania podkreślają znaczenie rolnictwa w gospodarce narodowej i wzywają do działalności na rzecz społeczeństwa, nauki i samorozwoju, proszą także o wsparcie materialne i duchowe i zachęcają do wstąpienia w szeregi Związku;adresatami posłania są Delegaci I Krajowego Zjazdu NSZZ "Solidarność", członkowie "Solidarności" w mieście i na wsi, ludzie dobrej woli w Polsce i za granicą oraz członkowie ZMW "Wici"

Związek Młodzieży Wiejskiej "Wici"

Komunikat pierwszego ogólnopolskiego spotkania przedstawicieli środowisk uczniowskich - Gdańsk 81`

Komunikat pierwszego ogólnopolskiego spotkania przedstawicieli środowisk uczniowskich... które odbyło się w dniach 12-13 września 1981... z udziałem przedstawicieli 46 ośrodków, w wyniku którego powołano Ogólnopolski Komitet Założycielski Niezależnej Federacji Młodzieży Szkolnej... określono program działania i opracowano projekt statutu... wyłoniono prezydium OKZ NFMSz w składzie... do informowania o działalności Federacji upoważniono... Powołano również Centralny Zespół Informacji, którego zadaniem jest przekazywanie informacji dotyczących Federacji do wszystkich regionów kraju. Adres CZI... w tekście nazwiska i adresy członków prezydium oraz osób upoważnionych do informowania o działalności NFMSz; nakreślone cele NFMSz; stwierdzenie historyczności szansy stworzenia organizacji młodzieżowej przez samą młodzież, apel o kontakt i włączenie się w działalność; poprawki, nieokreślony rysunek i adnotacje długopisem

Niezależna Federacja Młodzieży Szkolnej

Inauguracyjne posiedzenie Rady Wojewódzkiej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej

inauguracyjne posiedzenie Rady Wojewódzkiej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej we Wrocławiu w sali posiedzeń Miejskiej Rady Narodowej w Nowym Ratuszu na Rynku; FSZMP powstała 11.04.1973 r., a w jej skład weszły organizacje młodzieżowe: Związek Młodzieży Socjalistycznej (ZMS), Związek Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej (ZSMW), Socjalistyczny Związek Studentów Polskich (SZSP), Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) i Socjalistyczny Związek Młodzieży Wojskowej (SZMW)

Kokurewicz Stanisław

Inauguracyjne posiedzenie Rady Wojewódzkiej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej

inauguracyjne posiedzenie Rady Wojewódzkiej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej we Wrocławiu w sali posiedzeń Miejskiej Rady Narodowej; FSZMP powstała 11.04.1973 r., a w jej skład weszły organizacje młodzieżowe: Związek Młodzieży Socjalistycznej (ZMS), Związek Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej (ZSMW), Socjalistyczny Związek Studentów Polskich (SZSP), Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) i Socjalistyczny Związek Młodzieży Wojskowej (SZMW)

Kokurewicz Stanisław

Do wszystkich! odezwa Związku Młodzieży Pracującej "Robotnik"

Młodzi robotnicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji we Wrocławiu, członkowie Związku Młodzieży Pracującej "Robotnik" informują o powstaniu Związku i zwracają się do wszystkich ludzi o nastawieniu patriotycznym o dążenie do prawdy, odrzucenie fałszu, działanie na rzecz odbudowy gospodarki, uniezależnienie się od czynników rządzących i propagandy, podkreślają chęć zachowania jedności ruchu młodzieżowego, jednak pragną być przez inne organizacje traktowani jako partner, a nie przeciwnik, nie zgadzają się też na ingerencję obcych czynników w sprawy Związku

Związek Młodzieży Pracującej "Robotnik"

Inauguracyjne posiedzenie Rady Wojewódzkiej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej

inauguracyjne posiedzenie Rady Wojewódzkiej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej we Wrocławiu w sali posiedzeń Miejskiej Rady Narodowej; FSZMP powstała 11.04.1973 r., a w jej skład weszły organizacje młodzieżowe: Związek Młodzieży Socjalistycznej (ZMS), Związek Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej (ZSMW), Socjalistyczny Związek Studentów Polskich (SZSP), Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) i Socjalistyczny Związek Młodzieży Wojskowej (SZMW)

Kokurewicz Stanisław

Komunikat Tymczasowego Zarządu ZMP "Robotnik" przy MPK Wrocław

Tymczasowy Zarząd Związku Młodzieży Pracującej "Robotnik" przy MPK Wrocław informuje o powstaniu Związku jako sprzeciwie na demagogiczną działalność Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej i zauważa wielki odzew środowisk robotniczych w innych zakładach i miastach Polski, przejawiający się w zakładaniu licznych kół Związku; skala odzewu stanowi dla Zarządu zaskoczenie i tłumaczy swoją niezbyt prężną działalność koniecznością nauki i wypracowania nowego modelu działania, mając na myśli nauczenie się Demokracji !; Zarząd deklaruje, że Związek nie przestanie istnieć, nie będzie walczyć z przeciwnikami przy pomocy pomówień, fałszu i plotek, woli skoncentrować się na działalności pozytywnej

Związek Młodzieży Pracującej "Robotnik"

Inauguracyjne posiedzenie Rady Wojewódzkiej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej

inauguracyjne posiedzenie Rady Wojewódzkiej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej we Wrocławiu w sali posiedzeń Miejskiej Rady Narodowej; FSZMP powstała 11.04.1973 r., a w jej skład weszły organizacje młodzieżowe: Związek Młodzieży Socjalistycznej (ZMS), Związek Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej (ZSMW), Socjalistyczny Związek Studentów Polskich (SZSP), Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) i Socjalistyczny Związek Młodzieży Wojskowej (SZMW)

Kokurewicz Stanisław

Inauguracyjne posiedzenie Rady Wojewódzkiej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej

inauguracyjne posiedzenie Rady Wojewódzkiej Federacji Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej we Wrocławiu w sali posiedzeń Miejskiej Rady Narodowej; FSZMP powstała 11.04.1973 r., a w jej skład weszły organizacje młodzieżowe: Związek Młodzieży Socjalistycznej (ZMS), Związek Socjalistycznej Młodzieży Wiejskiej (ZSMW), Socjalistyczny Związek Studentów Polskich (SZSP), Związek Harcerstwa Polskiego (ZHP) i Socjalistyczny Związek Młodzieży Wojskowej (SZMW)

Kokurewicz Stanisław

Oświadczenie Tymczasowego Zarządu Związku Młodzieży Pracującej "Robotnik"

Tymczasowy Zarząd Związku Młodzieży Pracującej "Robotnik" informuje, że nigdy nie negował faktu istnienia w MPK organizacji Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej, następnie odnosi się do propozycji współpracy, wysuniętej przez ZSMP, odrzucając przedstawione przezeń rozumienie partnerstwa i wskazując, że Zarząd Zakładowy ZSMP może zdawać sprawozdanie jedynie przed członkami organizacji, a nie przed całą młodzieżą zakładową, której według autorów oświadczenia nie jest reprezentantem; oświadczenie kończy pytanie retoryczne o to, kto hamował inicjatywy i świadczenia kierowane przez instancję dzielnicową dla wszystkich członków ZSMP przy MPK oraz stwierdzenie, że członkowie Zarządu ZMP "Robotnik", jako jedyni nie otrzymali komunikatu ZSMP z dnia 21.04.1981, co świadczyć ma o zasadach działania ZSMP

Związek Młodzieży Pracującej "Robotnik"

Wystawa

N/z wystawa dotyczącą Związku Walki Młodych.

Nowak Zbigniew

Trójka kobiet w sali

N/z trzy kobiety pozujące do zdjęcie w sali KD PZPR Wrocław Krzyki.

Nowak Zbigniew

Przemowa

N/z grupa ludzi słuchających przemówienia Edmunda Malona z wydziału kultury wrocławskiej PZPR.

Nowak Zbigniew

Wystawa

N/z wystawa dotyczącą Związku Walki Młodych.

Nowak Zbigniew

Przemowa

N/przemówienie mężczyzny przy mikrofonie.

Nowak Zbigniew

Zdjęcie grupowe

N/z zdjęcie grupowe uczestników konferencji popularnonaukowej.

Nowak Zbigniew

Gablota

N/z gablota wystawowa dotycząca ZMP.

Nowak Zbigniew

Wystawa

N/z wystawa dotyczącą Związku Walki Młodych.

Nowak Zbigniew

Gablota

N/z gablota wystawowa: fotografie, legitymacje organizacyjne.

Nowak Zbigniew

Poczęstunek

N/z poczęstunek w trakcie sesji popularnonaukowej.

Nowak Zbigniew

Gablota

N/z gablota wystawowa, w środku mundur harcerski oraz Kronika.

Nowak Zbigniew

Przemowa

N/z przemówienie mężczyzny przy mikrofonie.

Nowak Zbigniew

Gablota

N/z gablota wystawowa, w środku fotografie, dokumenty i legitymacje organizacyjne.

Nowak Zbigniew

Gablota

N/z gablota wystawowa, w środku fotografie, dokumenty i legitymacje organizacyjne dotyczące Zarządu Powiatowego ZMP Wrocław.

Nowak Zbigniew

Przemowa

N/z przemówienie mężczyzny przy mikrofonie.

Nowak Zbigniew

Wrocławscy delegaci odjeżdżający na Kongres Młodzieży Polskiej w Warszawie

Reprezentujący wszystkie związki młodzieżowe delegaci z Wrocławia i województwa wrocławskiego odjechali do Warszawy na Kongres Młodzieży Polskiej (27-30.04.1976 r., w wyniku którego powstał Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej). Delegaci na kongres odjechali specjalnie przygotowanym wagonem przez członków ZMS z PKP. N/z: pożegnanie delegatów na peronie Dworca Głównego PKP.

Nowak Zbigniew

Wrocławscy delegaci odjeżdżający na Kongres Młodzieży Polskiej w Warszawie

Reprezentujący wszystkie związki młodzieżowe delegaci z Wrocławia i województwa wrocławskiego odjechali do Warszawy na Kongres Młodzieży Polskiej (27-30.04.1976 r., w wyniku którego powstał Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej). Delegaci na kongres odjechali specjalnie przygotowanym wagonem przez członków ZMS z PKP. N/z: pożegnanie delegatów na peronie Dworca Głównego PKP.

Nowak Zbigniew

Wrocławscy delegaci odjeżdżający na Kongres Młodzieży Polskiej w Warszawie

Reprezentujący wszystkie związki młodzieżowe delegaci z Wrocławia i województwa wrocławskiego odjechali do Warszawy na Kongres Młodzieży Polskiej (27-30.04.1976 r., w wyniku którego powstał Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej). Delegaci na kongres odjechali specjalnie przygotowanym wagonem przez członków ZMS z PKP. N/z: pociąg z delegatami odjeżdża z Dworca Głównego PKP we Wrocławiu.

Nowak Zbigniew

Wrocławscy delegaci odjeżdżający na Kongres Młodzieży Polskiej w Warszawie

Reprezentujący wszystkie związki młodzieżowe delegaci z Wrocławia i województwa wrocławskiego odjechali do Warszawy na Kongres Młodzieży Polskiej (27-30.04.1976 r., w wyniku którego powstał Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej). Delegaci na kongres odjechali specjalnie przygotowanym wagonem przez członków ZMS z PKP. N/z: pociąg z delegatami odjeżdża z Dworca Głównego PKP we Wrocławiu.

Nowak Zbigniew

Wrocławscy delegaci odjeżdżający na Kongres Młodzieży Polskiej w Warszawie

Reprezentujący wszystkie związki młodzieżowe delegaci z Wrocławia i województwa wrocławskiego odjechali do Warszawy na Kongres Młodzieży Polskiej (27-30.04.1976 r., w wyniku którego powstał Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej). Delegaci na kongres odjechali specjalnie przygotowanym wagonem przez członków ZMS z PKP. N/z: pożegnanie delegatów na peronie Dworca Głównego PKP.

Nowak Zbigniew

Wrocławscy delegaci odjeżdżający na Kongres Młodzieży Polskiej w Warszawie

Reprezentujący wszystkie związki młodzieżowe delegaci z Wrocławia i województwa wrocławskiego odjechali do Warszawy na Kongres Młodzieży Polskiej (27-30.04.1976 r., w wyniku którego powstał Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej). Delegaci na kongres odjechali specjalnie przygotowanym wagonem przez członków ZMS z PKP. N/z: pożegnanie delegatów na peronie Dworca Głównego PKP.

Nowak Zbigniew

Wrocławscy delegaci odjeżdżający na Kongres Młodzieży Polskiej w Warszawie

Reprezentujący wszystkie związki młodzieżowe delegaci z Wrocławia i województwa wrocławskiego odjechali do Warszawy na Kongres Młodzieży Polskiej (27-30.04.1976 r., w wyniku którego powstał Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej). Delegaci na kongres odjechali specjalnie przygotowanym wagonem przez członków ZMS z PKP. N/z: pożegnanie delegatów na peronie Dworca Głównego PKP.

Nowak Zbigniew

Wrocławscy delegaci odjeżdżający na Kongres Młodzieży Polskiej w Warszawie

Reprezentujący wszystkie związki młodzieżowe delegaci z Wrocławia i województwa wrocławskiego odjechali do Warszawy na Kongres Młodzieży Polskiej (27-30.04.1976 r., w wyniku którego powstał Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej). Delegaci na kongres odjechali specjalnie przygotowanym wagonem przez członków ZMS z PKP. N/z: ostatnie rozmowy przed odjazdem na peronie Dworca Głównego PKP.

Nowak Zbigniew

Wrocławscy delegaci odjeżdżający na Kongres Młodzieży Polskiej w Warszawie

Reprezentujący wszystkie związki młodzieżowe delegaci z Wrocławia i województwa wrocławskiego odjechali do Warszawy na Kongres Młodzieży Polskiej (27-30.04.1976 r., w wyniku którego powstał Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej). Delegaci na kongres odjechali specjalnie przygotowanym wagonem przez członków ZMS z PKP. N/z: pożegnanie delegatów na peronie Dworca Głównego PKP.

Nowak Zbigniew

Wystawa

N/z spotkanie z młodzieżą.

Nowak Zbigniew

Przemowa

N/przemówienie mężczyzny przy mikrofonie, za nim przy stole pierwszy z lewej siedzi Profesor Władysław Floryan.

Nowak Zbigniew

Przysięga Ochotniczych Hufców Pracy

N/z zaprzysiężenie członków Ochotniczych Hufców Pracy. Na pierwszym planie siedmiu członków OHP stojących na pergoli przysięgających na sztandar Związku Młodzieży Socjalistycznej.

Nowak Zbigniew

Wezwanie do udziału w manifestacji

Inc. W tym roku mija 21 rocznica wydarzeń marcowych.Expl. Liczymy, że prócz młodzieży w manifestacji weźmie udział duża część społeczeństwa, które uważa wolne wybory do Sejmu i innych organów przedstawicielskich za niezbedny warunek wyjścia Polski z obecnego kryzysu.

Agencja Informacyjna Solidarności Walczącej

Legitymacja junacka

Legitymacja junacka nr 735 wydana na nazwisko Alfred Kwarciak przez 25. Brygadę Powszechnej Organizacji "Służba Polsce", Bolesławiec 26.01.1950.

25. Brygada Powszechnej Organizacji "Służba Polsce"

Sztandary

N/z sztandary Związku Młodzieży Polskiej.

Nowak Zbigniew

Przemowa

N/z uczestnicy sesji popularnonaukowej przy stole.

Nowak Zbigniew

Lech Sadomski - relacja

Relacja byłego mieszkańca Jeleniej Góry dot. życia po 1945 roku na Dolnym Śląsku, pobytu w Szkole Orląt "Orlinek" w Karpaczu, edukacji w jeleniogórskim gimnazjum w latach '46 - '49 przy ul. Kochanowskiego 18, kadry nauczycielskiej, aktywności uczniowskiej poza szkołą oraz działalności w II Dolnośląskiej Wodnej Drużynie Harcerskiej.   Zakres chronologiczny: 1945 - 2014.   Miejsca wydarzeń: Warszawa (woj. mazowieckie), Karpacz (pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Wrocław (woj. dolnośląskie), Łódź (woj. łódzkie), Gliwice (woj. śląskie), Katowice (woj. śląskie), Kraków (woj. małopolskie), Szklarska Poręba (pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie), Świeradów Zdrój (woj. dolnośląskie), Gdynia (woj. pomorskie)

Sadomski Lech

Sławomir Podolak - relacja

Relacja absolwenta I LO w Jeleniej Górze dot. przyjazdu po II wojnie światowej wraz z rodziną i osiedlenia się na Dolnym Śląsku, nauki w szkole średniej, działalności w organizacjach młodzieżowych (głównie ZHP), kontaktów z nauczycielami i innymi uczniami po zakończeniu edukacji w liceum.   Zakres chronologiczny: 1939 - 2013.   Miejsca wydarzeń: Biała Podlaska (woj. lubelskie), Siedlce (woj. mazowieckie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Wrocław (woj. dolnośląskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Kraków (woj. małopolskie)

Podolak Sławomir

Zbigniew Pusłowski - relacja

Relacja absolwenta I LO w Jeleniej Górze dot. przyjazdu po II wojnie światowej wraz z rodziną i osiedlenia się na Dolnym Śląsku, nauki w szkole średniej, działalności w harcerstwie (w Dwudziestej Drugiej Lotniczej Dolnośląskiej Drużynie Harcerskiej) i kontaktów z ludnością niemiecką.   Zakres chronologiczny: 1931 - 2014. Miejsca wydarzeń: Truszczyna (pow. działdowski, woj. warmińsko-mazurskie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Warszawa (woj. mazowieckie), Kielce (woj. świętokrzyskie), Toruń (woj. kujawsko-pomorskie), Malbork (woj. pomorskie)

Pusłowski Zbigniew

Wystawa

N/z element wystawy z fotografiami dotyczącymi organizacji młodzieżowych oraz tekst ślubowania młodych przodowniczych Polski Ludowej.

Nowak Zbigniew

Przemowa

N/z przemówienie mężczyzny w trakcie sesji popularnonaukowej.

Nowak Zbigniew

Irena Kamieńska-Siuta

Relacja absolwentki I LO w Jeleniej Górze dot. II wojny światowej, osiedlenia się wraz z rodzina na Dolnym Śląsku, życia codziennego i nauki, organizacji młodzieżowych (głównie: socjalistycznej Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego), pracy w liceum oraz późniejszej działalności w mieście i regionie.   Zakres chronologiczny: 1930 - 2014.   Miejsca wydarzeń: Krzemieniec (Ukraina), Chełm (woj. lubelskie), Bukowiec (woj. mazowieckie), Warszawa (woj. mazowieckie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Wrocław (woj. dolnośląskie), Karpacz (pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie), Gdańsk (woj. pomorskie), Berlin (Niemcy)

Kamieńska-Siuta Irena

Wanda Kobyłecka i Władysława Sadomska-Skorupska - relacja

Relacja absolwentek I LO w Jeleniej Górze dot. przyjazdu po II wojnie światowej ze zniszczonej Warszawy na Dolny Śląsk, edukacji w szkole średniej, grona pedagogicznego, działalności w organizacjach młodzieżowych, życia codziennego i dalszych losów rozmówczyń.   Zakres chronologiczny: 1939 - 1960   Miejsca wydarzeń: Warszawa (woj. mazowieckie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Wrocław (woj. dolnośląskie), Petersburg (Rosja), Berlin (Niemcy), Drezno (Niemcy), Lwów (Ukraina), Kijów (Ukraina), Charków (Ukraina), Oświęcim (woj. małopolskie), Częstochowa (woj. śląskie), Wałbrzych (woj. dolnośląskie), Kamienna Góra (woj. dolnośląskie), Budapeszt (Węgry), Toruń (woj. kujawsko-pomorskie), Łódź (woj. łódzkie), Kraków (woj. małopolskie), Zakopane (pow. tatrzański, woj. małopolskie), Mysłakowice (pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie), Karpacz (pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie), Poznań (woj. wielkopolskie), Wilno (Litwa), Kowary (pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie), Lębork (woj. pomorskie), Szczecin (woj. zachodniopomorskie), Katowice (woj. śląskie), Kielce (woj. świętokrzyskie), Pilchowice (pow. lwówecki, woj. dolnośląskie), Świdnica (woj. dolnośląskie), Bangkok (Tajlandia), Kambożdża, Nigeria, Benin, Nikaragua

Sadomska-Skorupska Władysława

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Nowak Zbigniew

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce; w uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, kierownik Wydziału Propagandy KW PZPR Tadeusz Chanduszko, pierwszy przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Walki Młodych we Wrocławiu Stanisław Stęplewski oraz delegaci z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23.07.1973 r.). N/z: zaproszeni goście podczas zwiedzania ekspozycji.

Nowak Zbigniew

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce; w uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, kierownik Wydziału Propagandy KW PZPR Tadeusz Chanduszko, pierwszy przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Walki Młodych we Wrocławiu Stanisław Stęplewski oraz delegaci z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23.07.1973 r.). N/z: delegaci na zlot podczas otwarcia wystawy.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego. N/z: zgromadzeni na sali uczestnicy imprezy.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Nowak Zbigniew

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce; w uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, kierownik Wydziału Propagandy KW PZPR Tadeusz Chanduszko, pierwszy przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Walki Młodych we Wrocławiu Stanisław Stęplewski oraz delegaci z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23.07.1973 r.). N/z: zwiedzanie ekspozycji.

Nowak Zbigniew

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce; w uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, kierownik Wydziału Propagandy KW PZPR Tadeusz Chanduszko, pierwszy przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Walki Młodych we Wrocławiu Stanisław Stęplewski oraz delegaci z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23.07.1973 r.). N/z: zwiedzanie ekspozycji.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego. N/z: zgromadzeni na sali uczestnicy imprezy.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Nowak Zbigniew

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce; w uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, kierownik Wydziału Propagandy KW PZPR Tadeusz Chanduszko, pierwszy przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Walki Młodych we Wrocławiu Stanisław Stęplewski oraz delegaci z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23.07.1973 r.). N/z: uroczystość otwarcia wystawy.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Nowak Zbigniew

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce; w uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, kierownik Wydziału Propagandy KW PZPR Tadeusz Chanduszko, pierwszy przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Walki Młodych we Wrocławiu Stanisław Stęplewski oraz delegaci z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23.07.1973 r.). N/z: zwiedzanie ekspozycji.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Nowak Zbigniew

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce; w uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, kierownik Wydziału Propagandy KW PZPR Tadeusz Chanduszko, pierwszy przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Walki Młodych we Wrocławiu Stanisław Stęplewski oraz delegaci z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23.07.1973 r.). N/z: zwiedzanie ekspozycji.

Nowak Zbigniew

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce; w uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, kierownik Wydziału Propagandy KW PZPR Tadeusz Chanduszko, pierwszy przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Walki Młodych we Wrocławiu Stanisław Stęplewski oraz delegaci z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23.07.1973 r.). N/z: za chwilę wystawę otworzy pierwszy przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Walki Młodych we Wrocławiu Stanisław Stęplewski (1. z lewej).

Nowak Zbigniew

Ewa Ołpińska - relacja

Relacja byłej uczennicy I LO w Jeleniej Górze dot. osiedlenia się wraz z rodziną na Dolnym Śląsku po II wojnie światowej, nauki w szkole średniej, kontaktów z nauczycielami i szkolnymi kolegami, życia codziennego młodzieży jeleniogórskiej oraz harcerstwa.   Zakres chronologiczny: 1935 - 2013.   Miejsca wydarzeń: Toruń (woj. kujawsko-pomorskie), Kielce (woj. świętokrzyskie), Pruszków (woj. mazowieckie), Warszawa (woj. mazowieckie), Jelenia Góra (woj. dolnośląskie), Wambierzyce (pow. kłodzki, woj. dolnośląskie), Szklarska Poręba (pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie), Gryfów Śląski (woj. dolnośląskie), Wałbrzych (woj. dolnośląskie), Kraków (woj. małopolskie), Podkowa Leśna (pow. grodziski, woj. mazowieckie), Kowary (pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie)

Ołpińska Ewa

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego. N/z: uczestnicy imprezy przed budynkiem kina "Śląsk".

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Nowak Zbigniew

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce

"Pokolenia" - wystawa w Muzeum Archeologicznym poświęcona historii i osiągnięciom ruchu młodzieżowego w Polsce; w uroczystości otwarcia udział wzięli m.in. sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, kierownik Wydziału Propagandy KW PZPR Tadeusz Chanduszko, pierwszy przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związku Walki Młodych we Wrocławiu Stanisław Stęplewski oraz delegaci z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23.07.1973 r.). N/z: zwiedzanie ekspozycji.

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego. N/z: po obejrzeniu wystawy "Pokolenia" w Muzeum Archeologicznym delegaci na zlot w towarzystwie oficjeli i orkiestry Śląskiego Okręgu Wojskowego maszerują ulicami miasta do sali kina "Śląsk".

Nowak Zbigniew

"Spotkanie pokoleń" - impreza z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie

"Spotkanie pokoleń" - przedzlotowa impreza w kinie "Śląsk" z udziałem delegatów z Dolnego Śląska na III Zlot Młodych Przodowników Pracy, Nauki i Wyszkolenia Bojowego w Krakowie (19-23 lipca 1973 r.); w imprezie udział wzięli m.in.: sekretarz KW PZPR Janusz Siezieniewski, zastępca przewodniczącego Prezydium RN Wrocławia Andrzej Czuma, komendant KW MO płk Zdzisław Biernaczyk, gen. bryg. Mieczysław Mazur - przedstawiciel dowództwa Śląskiego Okręgu Wojskowego. N/z: delegaci na zlot w sali kina "Śląsk" podczas imprezy.

Nowak Zbigniew

Wyniki 1 do 100 z 210