Identity area
Reference code
Title
Date(s)
Level of description
Fonds
Extent and medium
Context area
Repository
Archival history
Zbiory fotograficzne Ośrodka w dużym stopniu pochodzą od darczyńców – mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska. Niektórzy z nich pasjonowali się fotografią i przez lata stworzyli imponujące albumy. Zbiory te często mają wspólny temat, a ich wartość artystyczna jest na wysokim poziomie. Barbara Matyńska (494 fotografie) i Paweł Jodłowiec (684 fotografie) ukazali w swoich albumach Wrocław i okolice, w szczególności w czasie Powodzi Tysiąclecia z 1997 r. Henryk Jachym (489 fotografii) uchwycił Wrocław w okresie VII Zjazdu PZPR oraz pracę we Wrocławskich Zakładach Elektronicznych „Mera-Elwro”, ale w jego kolekcji dominują zdjęcia inwentaryzacyjne dolnośląskich miejscowości: Gaci, Gaju Oławskiego, Godzikowic, Jankowic, Lizawic, Marcinkowic, Marszowic, Miłonowa, Psar, Siedlec, Sobociska, Stanowic, Zabardowic i Zakrzowa. Janusz Laska (53 fotografie) uwiecznił na zdjęciach aktywność opozycji antykomunistycznej, szczególnie piesze pielgrzymki na Jasną Górę z roku 1985 i 1988, strajk studencki z listopada 1981 r. oraz spotkanie z Lechem Wałęsą na Uniwersytecie Wrocławskim 27 lutego 1989 r. Dużą wartość ma unikatowy fotoreportaż z „Wystawy Ziem Odzyskanych” z 1948 r., wykonany przez Jerzego Gerharda Kaebera. W jego kolekcji (110 fotografii) znajduje się także bogata dokumentacja fotograficzna cukrowni w Pustkowie Żurawskim i Jaworze oraz zbiór zdjęć ukazujących architekturę Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem jego atrakcji turystycznych. Ciekawym elementem jest zdjęcie z powitania Ho Chi Minha podczas jego wizyty w Polsce w 1957 r. Jan Wargocki (351 fotografii) większą część swojej kolekcji poświęcił działalności Ligi Obrony Kraju w Kątach Wrocławskich i w Sobótce. Sfotografował ponadto ekshumację więźniów KL Gross-Rosen.
Kilku autorów wykonało unikatowe fotoreportaże związane z działalnością opozycji antykomunistycznej: Ryszard Bober (50 fotografii) udokumentował pacyfikację manifestacji opozycyjnej w Lubinie 31 sierpnia 1982 r., Ireneusz Hasik (49 fotografii) fotografował Wrocław w okresie stanu wojennego, demonstrację antykomunistyczną na ul. Świdnickiej w grudniu 1988 r., dwa happeningi Pomarańczowej Alternatywy z 1 czerwca 1988 r. i stycznia 1989 r. oraz kampanię wyborczą Komitetu Obywatelskiego z kwietnia 1989 r., a relację fotograficzną z „Obozu żywego protestu”, zorganizowanego przez młodych mieszkańców Wrocławia przeciwko masakrze chińskich studentów 4 czerwca 1989 r. na placu Tian’anmen w Pekinie, stworzył Grzegorz Hawałej (24 fotografie). Antoni Marcinko (136 fotografii) jest autorem serii reportaży dotyczących ważnych wydarzeń w historii Wrocławia z lat 1980–1981, m.in. strajku w zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej w sierpniu 1980 r., natomiast Andrzej Migniewicz (28 fotografii) sfotografował demonstracje opozycyjne z 13 czerwca 1982 r. i 1 maja 1983 r.
W archiwum Ośrodka znajduje się także obszerna kolekcja fotograficzna Klasztoru o.o. Dominikanów św. Wojciecha we Wrocławiu (412 fotografii). Jest to kronika przedstawiająca losy dominikanów od 1948 r., tj. momentu ich powrotu do stolicy Dolnego Śląska po 140-letniej przerwie, do 1983 r. i wizyty Jana Pawła II w naszym mieście.
Warto również wymienić kilka najciekawszych albumów rodzinnych, które przekazali Ośrodkowi świadkowie historii przy okazji rejestrowania ich relacji oral history. Album Wandy Kiałki (27 fotografii) ukazuje jej losy w trakcie zesłania do Workuty, gdzie przebywała do 1956 r. Album Zofii Kłusek-Daniszewskiej (9 fotografii) obrazuje perypetie polskich dzieci z sierocińca w Masindi w Ugandzie podczas II wojny światowej. Album rodzinny profesora Tadeusza Sulimy z Politechniki Wrocławskiej (24 fotografie) ukazuje najważniejsze momenty z jego życia. W albumie Jerzego Woźniaka (35 fotografii) znajdują się zdjęcia z dzieciństwa, fotografie rodzinne oraz dokumentujące jego działalność jako żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego. Najbardziej obszerny album rodzinny został przekazany przez Ryszarda Kobylańskiego (685 fotografii) i zawiera fotografie życia codziennego w latach 1970–1989. Do cennych elementów zbiorów Ośrodka należy także album siostrzeńca kard. Bolesława Kominka, księdza Alojzego Swobody (51 fotografii).