Dzierżoniów, woj. dolnośląskie

Taksonomia

Kod

Uwagi do zakresu

Noty źródłowe

Display note(s)

Terminy hierarchiczne

Dzierżoniów, woj. dolnośląskie

Terminy równoznaczne

Dzierżoniów, woj. dolnośląskie

Powiązane terminy

Dzierżoniów, woj. dolnośląskie

7 Opis archiwalny results for Dzierżoniów, woj. dolnośląskie

7 results directly related Exclude narrower terms

Relacja Aleksandra Gleichgewichta

Obszerna, dwuczęściowa relacja Aleksandra Gleichgewichta, działacza opozycji demokratycznej w PRL, współpracownika KOR, współzałożyciela wrocławskiego SKS, redaktora naczelnego "Solidarności Dolnośląskiej", redaktora Radia "S", internowanego w stanie wojennym. Relacja biograficzna Aleksandra Gleichgewichta dotyczy historii rodziny, żydowskich korzeni, działalności opozycyjnej, powstania SKS we Wrocławiu, kontaktów z KORem i wpływu Jacka Kuronia na młodych działaczy opozycji, aresztowania na czas strajku w sierpniu 1980 roku, tworzenia się Solidarności na Dolnym Śląsku, powstania redakcji Biuletynu, a także Radio Solidarność, internowania, emigracji do Norwegii, próby powrotu do Polski na początku lat 90-tych, ponownego wyjazdu do Norwegii. Druga część relacji to moderowana pytaniami część, w której świadek dopowiada i komentuje wydarzenia z współczesnej perspektywy, a także opowiada o najnowszych wydarzeniach w jego życiu takich jak odbudowanie Gminy Żydowskiej we Wrocławiu oraz zaangażowaniu w życie tej społeczności nie tylko ze względów religijnych ale mocniej ze względów kulturowych.

Gleichgewicht Aleksander

Relacja Cwiji Hirszberg

Relacja Cwiji Hirszberg Żydówki urodzonej w Czechach, dotyczy życia żydowskiego w przedwojennych Czechach, przeżyć wojennych, zagłady Żydów, życia żydowskiego w powojennej Polsce oraz emigracji do Izraela.

Hirszberg Cwija

Relacja Tadeusza Grzeszczuka

Relacja Tadeusza Grzeszczuka dotyczy przesiedlenia z Kresów Wschodnich na Ziemie Zachodnie i Północne, pracy w zawodzie nauczyciela i realiów nauczania po wojnie, obchodzenia świąt w rodzinie prawosławno-katolickiej, relacji z żołnierzami z rosyjskiego poligonu, zabaw dziecięcych, relacji z niemiecką ludnością, która została w granicach Polski, integrowania się ludności, która przyjechała na Dolny Śląsk z różnych części Polski.

Grzeszczuk Tadeusz

Relacja Jerzego Jędrzejczaka

Obszerna relacja Jerzego Jędrzejczyka. Relacja Jerzego Jędrzejczaka dotyczy dotyczy II wojny światowej w Lublinie, Obozu koncentracyjnego na Majdanku, przejścia frontu radzieckiego, funkcji posłańca Armii Krajowej, początków przygody z boksem, zdobycia tytułu wicemistrza Polski w wadze lekkiej, ukończenia Małego Seminarium Nauczycielskiego OO. Karmelitów Bosych w Wadowicach, pracy w licznych miejscowościach na Dolnym Śląsku, jako kierownik wydziałów kultury, organizator zespołów teatralnych i zespołów muzycznych oraz nauczyciel, służby wojskowej, studiów na reżyserii teatralnej w Warszawie, zaangażowania w harcerstwo i boks, a także organizacji obozów harcerskich.

Jędrzejczak Jerzy

Relacja Włodzimierza Zylbertala

Relacja Włodzimierza Zylbertela, współorganizatora Autorskiej Szkoły Samorozwoju (ASSA) we Wrocławiu. Relacja Włodzimierza Zylbertala dotyczy dzieciństwa we Wrocławiu lat 60-tych, wojennej historii rodziców, zesłania matki na Sybir, a ojca do Kazachstanu, antysemickiej nagonki w 1968 roku, studiów filologicznych na Uniwersytcie Wrocławskim oraz ówczesnej akademickiej opozycji antykomunistycznej praz pracy w Polarze.

Zylbertal Włodzimierz