Series 5 - Afrykańczycy - materiały przekazane przez Klub pod Baobabem

Rzeźba Afrykańska Figurka słonia Hebanowa szkatuła Figurka kobiety Figurka zebry Figurka lwa Popiersie kobiety Drewniana figura Figurka nosorożca Figurka słonia Popiersie kobiety Figurka antylopy Figurka antylopy Figurka żyrafy Figurka postaci w wysokim nakryciu głowy Figura mężczyzny i kobiety Figura kobiety Drewniana maska Drewniana maska Zdobiona drewniana maska Trójdzielna rzeźba Ozdobny widelec Drewniany naszyjnik Mandolina przywieziona z Afryki Rytualna maska Grzechotka z tykwy Grzechotka z tykwy Hebanowe kopyta szewskie Haftowane godło Nóż do korespondencji Muszla zamykana Koraliki w plastikowej szkatułce Kwiat bawełny Monety z Tengeru Zapałki z Rodezji Muszla małża Wyszywana saszetka

Identity area

Reference code

PL OPiP II-1-5

Title

Afrykańczycy - materiały przekazane przez Klub pod Baobabem

Date(s)

  • 1941-2022 (Creation)

Level of description

Series

Extent and medium

Context area

Name of creator

(1989-05-27 do dnia dzisiejszego)

Administrative history

Klub pod Baobabem skupia zesłańców Sybiru, którzy wraz z generałem Andersem opuścili niegościnne ziemie Związku Radzieckiego i na mocy traktatu Sikorski - Majski z 30 lipca 1941 udali się do Afryki. Droga wiodła przez tereny Iranu i Indii, do afrykańskich osiedli zlokalizowanych w brytyjskich koloniach. Około 20 tysięcy polskich zesłańców zamieszkało w Ugandzie, Kenii, Tanzanii, Zambii, Zimbabwe i Republice Południowej Afryki, do ojczyzny powrócili w przeciągu 5-8 lat. Wszystko zaczęło się od odkrycia polskich grobów w Afryce i serii artykułów red. Sienkiewicza w Kurierze Polskim. W odpowiedzi na nie, do gazety napłynęło wiele listów od "Afrykańczyków", publikowane były w latach 1983-1984. Następnie w 1989 z inicjatywy wrocławskich członków klubu doszło do pierwszego zlotu (27 maja 1989) oraz do formalnego zawiązania stowarzyszenia. Pamiątki po Afrykańczykach znajdowały się do 2022 roku w izbie pamięci Golgoty Wschodu, następnie zostały przekazane do zbiorów Ośrodka "Pamięć i Przyszłość".

Archival history

Przekazane przez Związek Sybiraków - Oddział Wrocław 2018-08-14

Content and structure area

Scope and content

Pamiątki członków Klubu pod Baobabem, w większości przywiezione z Afryki. W skład kolekcji wchodzą artefakty sztuki afrykańskiej, figurki, przedmioty użytkowe, dewocjonalia. Drugą część kolekcji stanowią materiały archiwalne, listy, dokumenty, pamiętniki i kroniki wytworzone na przykład przez szkoły lub hufce harcerskie.

Accruals

System of arrangement

Conditions of access and use area

Conditions governing access

Conditions governing reproduction

Language of material

Script of material

Language and script notes

Physical characteristics and technical requirements

Finding aids

Existence and location of originals

Magazyn 012, regał 22

Existence and location of copies

Related units of description

Related descriptions

Alternative identifier(s)

Access points

Subject access points

Place access points

Name access points

Genre access points

Description identifier

Polska

Institution identifier

Language(s)

  • English
  • Polish

Accession area

Related subjects

Related people and organizations

Related genres

Related places