Seria 11 - Pamiątki po generale Franciszku Sikorskim

Dowództwo 9 Dywizji Piechoty Generał brygady Franciszek Sikorski Generał brygady Franciszek Sikorski List Franciszka Sikorskiego ze Starobielska List Franciszka Sikorskiego ze Starobielska Telegram z Regionu Archangielskiego Telegram z Uzbekistanu Depesza z Biura Pomocy Rodzinom Wojskowym

Blok identyfikacyjny

Sygnatura/kod

PL OPiP II-5-11

Tytuł

Pamiątki po generale Franciszku Sikorskim

Data(y)

  • 1930-1947 (Utworzenie)

Poziom opisu

Seria

Rozmiar i nośnik

8 jednostek w tym: 3 fotografie, 5 archiwaliów

Blok kontekstu

Nazwa twórcy

Biografia

Nazwa twórcy

(data ur. 1889-10-04, zamordowany wiosną 1940 w Charkowie)

Biografia

Syn weterynarza i ziemianki. We Lwowie skończył gimnazjum oraz studia na kierunku ścisłym na Politechnice Lwowskiej, a następnie kontynuował kształcenie na kierunku filologicznym w Krakowie na tamtejszym Uniwersytecie Jagiellońskim. Jeszcze przed wybuchem wojny z 1914 roku był członkiem tajnych organizacji oraz organizacji paramilitarnych takich jak Związek Walki Czynnej i Związek Strzelecki.
Podczas I wojny światowej związał się z Legionami Polskimi gdzie dowodził kolejno 3 i 4 pułkiem piechoty. Podczas działań wojennych dosłużył się stopnia kapitana. Podczas kryzysu przysięgowego pozostał wierny zaleceniom Piłsudskiego i wraz z innymi, którzy odmówili złożenia przysięgi Wilhelmowi II, za co został internowany do Przemyśla. Siłą wcielony do sił austro-węgierskich w 1917 roku. W 1918 roku został dowódcą Polskiej Organizacji Wojskowej w okręgu lwowskim, następnie dołączył do 4 Dywizji Strzelców Polskich, by finalnie zostać dowódcą 13 pułku Strzelców Polskich. Podczas wojny polsko-bolszewickiej dowodził XIX i XX Brygadą Piechoty. Podczas tego konfliktu otrzymał Order Virtuti Militari za waleczność. Podczas przewrotu majowego opowiedział się po stronie Marszałka Piłsudskiego, za co w 1927 roku nagrodzony został nominacją na stopień generała brygady.
W stan spoczynku przeszedł 30 czerwca 1933 roku. Podczas Kampanii Wrześniowej, początkowo dowodził obroną twierdzy Brześć, a następnie wycofał się do Lwowa gdzie 12 września objął dowództwo nad obroną miasta. Wzięty do sowieckiej niewoli, przetrzymywany w obozie jenieckim w Starobielsku, został zamordowany w lasku w okolicach Charkowa. Obecnie pochowany na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

Pośmiertnie uhonorowany awansem do stopnia generała dywizji przez Prezydenta RP - Lecha Kaczyńskiego.

Dzieje zespołu

Pamiątki przekazane Federacji przez wnuczkę generała - Annę Zieniewicz.

Blok treści i struktury

Zakres i zawartość

Pamiątki związane z osobą generała Franciszka Sikorskiego. W kolekcji znajdują się fotografie ukazujące gen. Sikorskiego, listy które pisał z obozu jenieckiego ze Starobielska oraz korespondencja związana z poszukiwaniem go po wojnie przez Marię Sikorską.

Dopływy

Sposób uporządkowania

Blok warunków dostępu i użytkowania

Warunki dostępu

Warunki reprodukcji

Udostępnianie na podstawie umowy licencyjnej.

Język materiału

  • polski
  • rosyjski

Skrót materiału

Uwagi dotyczące języka i tekstu

Charakterystyka fizyczna i wymagania techniczne

Archiwalne pomoce informacyjne

Istnienie i miejsce przechowywania oryginałów

Magazyn 012.

Istnienie i miejsce przechowywania kopii

Powiązane jednostki opisu

Powiązane opisy

Alternatywny identyfikator

Hasła indeksowe

Hasło indeksu rzeczowego

Indeks geograficzny

Klasyfikacja GUS

Identyfikator opisu

Identyfikator instytucji

Język(i)

Blok nabytków

Powiązane osoby i organizacje

Powiązane gatunki

Powiązane miejsca