Pokazano 1599 rekordów

Opis archiwalny
Podseria
Drukuj podgląd Hierarchy Zobacz:

1 rekordów z cyfrowym obiektem Pokaż wyniki z obiektami cyfrowymi

Katastrofa przy Zakładach Górniczych „Konrad” w Iwinach

Kolekcja 44 fotografii ukazująca skutki przerwania tamy w Iwinach w dniu katastrofy. 13 grudnia 1967 roku, o godzinie 3:15 z powodu błędu konstrukcyjnego nastąpiło przerwanie zapory ziemnej stawu osadowego przy kopalni miedzi "Konrad", w wyniku czego 12 mln. metrów sześciennych wody runęło na okoliczne wsie. Na fotografiach przedstawieni są głównie mieszkańcy wsi dotkniętych skutkami tego wydarzenia, zniszczenia dokonane przez sześciometrową falę wody i błota oraz służby mundurowe przy pracy, przy ograniczaniu skutków wydarzenia. W akcji ratunkowej pomagała zarówno milicja, pogotowie jak i wojska inżynieryjne prawdopodobnie z 18. Brygady Artylerii z Bolesławca. W wyniku tych zdarzeń śmierć poniosło 18 osób, a 570 osób zostało poszkodowanych. Zniszczeniu uległo około 150 budynków. Ludność okolicznych wsi została tymczasowo umieszczona w hotelu robotniczym "Konrad".

Kokurewicz Stanisław

Cukrownia "Klecina"

Cukrownia w Klecinie (ówcześnie podwrocławskiej wsi, a obecnie dzielnicy Wrocławia) powstała w 1834 roku. Założona została przez braci G. i A. Liebichów i wrocławskiego kupca M. Hikkela. W 1862 roku zakupiona została wraz z terenami pod uprawę buraków cukrowych przez braci Schoelerów. Od 1904 funkcjonowała pod zarządem Schoeler und Skene GmbH. Modernizowana w latach 1934-1938, była wszechstronnym zakładem zajmującym się produkcją surowego cukru, słodyczy i spirytusu. Po II wojnie odbudowana i uruchomiona została w 1947 roku. Sprywatyzowana w 1990 roku, w związku z problemami finansowymi ogłosiła upadłość w 1994 r. Podczas Powodzi Tysiąclecia w lipcu 1997 na terenie cukrowni przechowywana była pomoc humanitarna. W 1999 roku nastąpiło przy ciszy ze strony władz miasta i konserwatora zabytków wyburzenie prawie wszystkich budynków na terenie cukrowni.

Strajki na Uniwersytecie Wrocławskim w lutym 1981r.

Fotografie dokumentują strajki na wrocławskich uczelniach z 1981r. Strajki te były wyrazem poparcia dla strajków w Łodzi z 21 stycznia 1981r. 9 lutego 1981r pogotowie strajkowe ogłosił NZS UWr. Na Uniwersytecie Wrocławskim, 16 lutego na wiecach w sali Longchamps'a oraz w sali Nehringa podjęto najważniejsze decyzje m.in. o przeprowadzeniu strajku ostrzegawczego w dniu 17 lutego 1981r.

Daleczko Tadeusz

Dzieci

Seria fotografii, których tematem są dzieci.

Kulig w obornickich lasach

Podseria fotografii z kuligu zorganizowanym przez DKKFiT w Śródmieściu i redakcję Wieczoru Wrocławia 17 stycznia 1971 r., który odbył się w lasach wokół Obornik Śląskich, wisie Jary i Wielka Lipa gdzie odbyła się potańcówka i zorganizowano gry integracyjne.

Nowak Zbigniew

Rekreacja - migawki

Pojedyncze fotografie obrazujące różne formy rekreacji mieszkańców Wrocławia lat 60. 70. i 80.

Most Grunwaldzki

Podseria 2 fotografii przedstawiających Most Grunwaldzki latem 1976 roku.

Nowak Zbigniew

46. Mistrzostwa Polski w boksie

Podseria 2 fotografii z 46. Mistrzostw Polski w boksie mężczyzn, które odbyły się w dniach 9-17 marca 1975 roku w wrocławskiej Hali Ludowej (obecnie Hala Stulecia).
Zdobywcami tytułów mistrzowskich byli: Henryk Średnicki (waga papierowa), Leszek Strasburger (waga musza), Leszek Borkowski (waga kogucia), Janusz Krampa (waga piórkowa), Ryszard Tomczyk (waga lekka), Zygmunt Pacuszka (waga lekkopółśrednia), Jerzy Rybicki (waga półśrednia), Wiesław Rudkowski (waga lekkośrednia), Jacek Kucharczyk (waga średnia), Janusz Gortat (waga półciężka), Janusz Gerlecki (waga ciężka).

Nowak Zbigniew

Sianokosy

Podseria 11 fotografii z sianokosów w Państwowym Gospodarstwie Rolnym w Rędzinie

Nowak Zbigniew

Krzysztof Penderecki

Ur. 23 XI 1933 r. zmarł 29 III 2020 r. Polski kompozytor i dyrygent. Ukończył kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie. Jego muzyka wielokrotnie wykorzystywana była w wielu filmach (Egzorcysta, Lśnienie, Dzikość Serca, Katyń etc.).

Grotowski Marek

Pomnik papieża Jana XXIII

Seria fotografii ukazujących proces budowy Pomnika Jana XXIII we Wrocławiu, a także moment jego uroczystego odsłonięcia 5 czerwca 1968 r. Obchody rozpoczął poseł Janusz Makowski witając przewodniczącego RN Bolesława Iwaszkiewicza oraz przewodniczącego WK FJN - Henryka Kuczyńskiego. Postać Jana XXIII przybliżył zebranym ksiądz dziekan Stanisław Niedźwiński. Ks. Stanisław Owczarek wygłosił sprawozdanie z działalności komitetu budowy pomnika. Następnie podczas wspólnego śpiewania "Roty" pomnik został odsłonięty przez księdza prałata Piotra Kotarskiego i działacza polonijnego ziemi opolskiej Jana Wawrzynka.

Zima

Podseria 3 fotografii prezentujących zimę we Wrocławiu

Nowak Zbigniew

Wyburzanie Karczmy pod Kasztanami

Podseria 7 fotografii przedstawiających wyburzanie Karczmy pod Kasztanami we Wrocławiu przy ul. Powstańców Śląskich 219. Budynek powstał pod koniec XIX wieku. W czasach niemieckich restauracja nazywała się Zum Wiesenthal. Po wojnie lokal nosił różne nazwy, m. in. Sielanka. Działał tam również ogródek piwny.

Gardziejewski Tomasz

Wiec przed KW PZPR

18 marca 1968 r. na Placu Dąbrowszczaków [obecnie: Maxa Borna], przed gmachem Komitetu Wojewódzkiego PZPR [obecnie Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego] we Wrocławiu odbył się manifestacyjny wiec poparcia dla Władysława Gomułki w którym według szacunków uczestniczyło do 50 tysięcy ludzi. Na wiecu przemawiał I Sekretarz KW PZPR Władysław Piłatowski.
Poparł on w przemowie Gomułkę i skrytykował inspiratorów zajść w ośrodkach akademickich wymieniając przy tym Stefana Staszewskiego, Romana Zambrowskiego, Romana Werfla byłego redaktora Gazety Robotniczej oskarżonego o Syjonizm, Ignacego Szlajfera.

Do grupy tej według Piłatowskiego przyłączyć się mieli także Paweł Jasienica, Antoni Słominński i Stefan Kisielewski.

Wiec był transmitowany drogą radiową.

Władysław Piłatowski

Seria fotografii przedstawiająca pierwszego sekretarza KW PZPR we Wrocławiu - Władysława Piłatowskiego.

Wrocław zimą

7 skanów negatywów fotografii wykonanych w lutym 1969 r. przez Zbigniewa Nowaka, zdjęcia wykonano na moście Uniwersyteckim i Wzgórzu Polskim.

Nowak Zbigniew

Finał "Dni Wrocławia"

Podseria fotografii pokazu fajerwerk z okazji z siedemnastego uroczystego zakończenia Dni Wrocławia 9 maja 1972 r.

Nowak Zbigniew

Inauguracja sezonu bokserskiego

Podseria 9 fotografii z inauguracyjnego starcia I ligi bokserskiej. W rozgrywce wzięli udział zawodnicy wrocławskiej Gwardii z wicemistrzem Polski - Stal 0 Stalowa Wola.
Bokserzy Gwardii zwyciężyli 13 punktami do 9.

Wyniki walk były następujące (na pierwszym miejscu zawodnicy Gwardii). Kali wygrał z Cuprysiem, Strasburger z Drążkiem, Witek pokonał Cieślę, Lach przegrał przez poddanie w I rundzie z R. Gotfrydem. Kaczmarek przegrał z Fryzowiczem, Grudziński pokonał J. Janowskiego, Dziubich wygrał z Kołodziejczykiem, Petryszyn zwyciężył H. Janowskiego, Jastrzębski został pokonany przez Kolwaczyka, Pietrzak zremisował z Drozdem, Dendrys przegrał dwa do remisu z Trelą.

Rozgrywki odbyły się w wrocławskiej Hali Gwardii przy ulicy Krupniczej.

Nowak Zbigniew

Architektura

Podseria fotografii przedstawiających architekturę Wrocławia w 1974 roku.

Nowak Zbigniew

V zawody spadochroniarskie o "Błękitną Wstęgę Odry"

Podseria 15fotografii z zawodów o "Błękitną Wstęgę Odry" na polu zlotowym we Wrocławiu. Zawody odbyły się w dniach 22 - 26 lipca 1971 r. Nagrody przyznano w Sali Rycerskiej Wrocławskiego Ratusza.

Zawodnikom i trenerom podziękował i wręczył nagrody sekretarz Prezydium Rady Narodowej miasta Wrocławia Mieczysław Kwiatkowski.

Nowak Zbigniew

Wystawa - Zrodzeni z czynu

Podseria fotografii z wystawy "Zrodzeni z czynu. Pamiątki byłych organizacji młodzieżowych z lat 1945-1956". Wstawa była zorganizowana przez Muzeum Archeologiczne we Wrocławiu wraz z Muzeum Historycznym we Wrocławiu oraz Komisją Historyczną Wojewódzkiego Komitetu Współpracy Organizacji Młodzieżowych
Wystawa odbyła się w salach Wrocławskiego Muzeum Archeologicznego przy ulicy Kazimierza Wielkiego 34 i trwała od marca do kwietnia 1972 r.

Sekcja Bokserska Gwardii Wrocław

Podseria 12 fotografii z treningów Sekcji Bokserskiej Gwardii Wrocław jesienią 1973 r. Bokserzy zostali uwiecznieni na treningach po zakończonym sezonie w trakcie ich przygotowań do występów w dwóch meczach towarzyskich w Szwecji. Szkoleniowcami drużyny byli Andrzej Wojciechowski i Antoni Dąsal.

Treningi odbywały się w hali sportowej przy ulicy Marcela Nowotki (obecnie Krupnicza 13).

Nowak Zbigniew

Uroczystości ślubne

Podseria 23 fotografii z sakramentu małżeństwa w kościele pw. Św. Jacka na Swojczycach oraz późniejszego wesela.

Nowak Zbigniew

uroczystości Dni Ochrony Przeciwpożarowej

18 i 19 maja 1968 roku we Wrocławiu miały miejsce Centralne uroczystości Dnia Strażaka. Z tej okazji odbyło się wiele uroczystości mające na celu docenienie i prezentację pracowników straży pożarnej z całego kraju. Najpierw w Ratuszu odbyła się dekoracja zasłużonych ratowników, następnie w Operze miała miejsce uroczysta akademia. W niedzielę zaś najpierw plac Grunwaldzki był świadkiem defilady oddziałów straży pożarnej, a potem na Stadionie Olimpijskim ku uciesze mieszkańców odbył się pokaz sprawności oddziałów.

Ślub Bruno O'ya

Reportaż ze ślubu, aktora estońskiego pochodzenia Bruno O'ya z Anną Sukmanowską - studentką I roku Akademii Medycznej. Ceremonia miała miejsce we wrocławskim pałacu ślubów, a wśród gości znaleźli się przedstawiciele kroniki filmowej, oraz fotoreporterzy.

Żaglówki na Odrze

Fotografie żaglówek na Odrze wykonane na wysokości ulicy Wybrzerze Wyspiańskiego, obok Wyspy Szczytnickiej

Nowak Zbigniew

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego we Wrocławiu

Podseria 14 fotografii przedstawiających pracę ZNTK Wrocław.
Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (ul. Rychtalska 10/14)- pracę rozpoczęły w 1866 roku (Rechte Oderufer-Eisenbahn-Werkstatten). Powstanie ZNTK miało związek z budową lini kolejowej łączącej Wrocław z Górnym Śląskiem (przez Kluczbork)
1895 r. przyjęcie nowej nazwy Hauptwerkstatte Breslau-Odertor. 1931 r. - Reichsbahn-Ausbesserungswerk Breslau. W latach 30. zakłady zatrudniały 1770 pracowników.
Po zakończeniu II Wojny Światowej zakład nie zmienił charekteru swojej pracy. Skierowana w lipcu 1945 roku przez Dyrekcję kolei w Kluczborku 8 osobowa ekipa oszacowała skalę zniszczeń na 70%. Wkrótce przystąpiono do prac mających na celu urochomienie produkcji.
Przeprowadzano w nim naprawę i produkcję wagonów.
W latach 60. i 70. zatrudnienie wynosiło 5000 osób. W 1996 ZNTK Wrocław przekształcono w spółkę akcyjną, która 3 lata później upadły.

Nowak Zbigniew

Strzelectwo

Seria fotografii prezentująca najlepszych sportowców w dziedzinie strzelectwa.

jerzmanowska wytwórnia kamionki

Reportaż przedstawiający wytwórnię kamionki we wrocławskim Jerzmanowie. Na fotografiach przedstawiono pracowników podczas produkcji kamionki w zakładzie oraz efekty ich pracy.

Obóz Żywego Protestu

Z inicjatywy członka Pomarańczowej Alternatywy Roberta "Robespierre'a" Jezierskiego, grupa studentów, uczniów i innych młodych mieszkańców Wrocławia rozpoczęła okupacje trawnika na pl. Dzierżyńskiego (obecnie plac Dominikański). Był to ich wyraz sprzeciwu wobec masakry studentów w Pekinie. W obozie brali udział zarówno członkowie NZS, MKO czy WiPu. Powstało namiotowe miasteczko, gdzie uczestnicy zbierali podpisy pod listem protestacyjnym, przygotowywali symboliczne instalacje i dyskutowali z przechodniami. Zwieńczeniem protestu miało być odsłonięcie symbolicznego pomnika, budowanego w tajemnicy przed władzą, który przetrwał zaledwie półtorej doby.

Szachnowski Jerzy

Bogusław Kierc

Podseria 3 fotografii Bogusława Kierca ur. 22.01.1943 r. w Bielsku - Białej. Poeta, krytyk literacki, reżyser i pedagog. W 1967 r. ukończył studia aktorskie na krakowskiej PWST. Filmowym debiutem była dla niego rola w filmie Andrzeja Wajdy "Popioły". W latach 1968 - 1972 aktor Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWST we Wrocławiu i Wydziale Wokalno - Aktorskim Wyższej Szkoły Muzycznej . Całe życie związany z teatrem i szkołami teatralnymi, ponadto znany z twórczości literackiej oraz malarstwa.

Nowak Zbigniew

XXIX rocznica powstania MO i SB - uroczystość wręczenia orderów w Ratuszu

Podseria 12 fotografii z spotkania aktywu komendy wojewódzkiej i miejskiej Milicji Obywatelskiej z kierownictwem KW PZPR oraz władzami miasta na którym miało miejsce uroczyste wręczenia orderów w Ratuszu Miejskim z okazji rocznicy powstania MO i SB.

Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski zostali udekorowani ppłk Czesław Różycki, lekarz Kira Wiela, pielęgniarka Teresa Waśkowska.

Nowak Zbigniew

Stare miasto

Podseria trzech fotografii Starego Miasta we Wrocławiu

Nowak Zbigniew

VIII Międzynarodowe Zawody o Błękitną Wstęgę Odry

Podseria 9 fotografii wykonanych w trakcie VIII Międzynarodowych Zawodów o "Błękitną Wstęgę Odry". Organizatorami imprezy był Aeroklub Wrocławski, WKS "Śląsk", AWF, Ognisko TKKF "Zefir" i redakcja "Wieczoru Wrocławia".

Błękitną Wstęgę Odry zdobyli w tym roku zawodnicy Północnej Grupy Wojski Armii Radzieckiej w składzie: Maria Reczkunowa, Wiesław Narzikułow i Anatolij Tolkaczew.

Drugie miejsce przypadło drużynie Czechosłowackiej z Brna: Vera Frantlova. Paweł Suchomeł i Mirosław Uhinż a trzecie miejsce zajął WKS "Śląsk" w składzie: Elżbieta Paterek, Marek Szatko i Wiesław Lenczner.

Nowak Zbigniew

Zespół mieszkalno-usługowy przy pl. Grunwaldzkim

Wrocławski Manhattan to potoczna nazwa sześciu budynków mieszkalnych i trzech pawilonów handlowo-usługowych, zespołu mieszkalno-usługowego przy pl. Grunwaldzkim. Autorką projektu jest Jadwiga Grabowska-Hawrylak.

spotkanie z olimpijczykami w ratuszu

9 listopada 1968 roku odbyła się we wrocławskim ratuszu uroczystość powitania i odznaczenia wrocławskich olimpijczyków z Igrzysk w Meksyku. Zawodnicy WKS Śląska Wrocław spotkali się najpierw z dowódcą Śląskiego Okręgu Wojskowego - Generałem Florianem Siwickim. Następnie delegacja sportowców udała się do ratusza, gdzie podjął ich "gospodarz miasta" Bolesław Iwaszkiewicz, gratulując sportowcom i przekazując im drobne upominki. Na spotkaniu obecni byli między innymi: ppłk. J. Derżecki, M. Łopatka, K. Frelkiewicz. Uhonorowani odznaką "Budowniczego Wrocławia" zostali: A. Rogowski, W. Hamerliński, J. Cych, J. Kierzkowski, a także trenerzy J. Grundman, A. Machowski, M. Wójcik, P. Kiecko. Wyróżniono także J. Zapędzkiego - złotego medalistę.

Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego

Podseria 21 fotografii z Instytutu Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego znajdującego się przy ulicy Fryderyka Joliot Curie 13-14. Na zdjęciach znajdują się pracownicy Wydziału Chemii, między innymi jego organizatorka i dyrektorka w latach 1969-1979 Bogusława Jeżowska-Trzebiatowska.

Nowak Zbigniew

Wyniki 1 do 100 z 1599