Pokazano 58 rekordów

Opis archiwalny
Podseria przemysł
Zaawansowane opcje wyszukiwania
Drukuj podgląd Hierarchy Zobacz:

Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego we Wrocławiu

Podseria 14 fotografii przedstawiających pracę ZNTK Wrocław.
Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego (ul. Rychtalska 10/14)- pracę rozpoczęły w 1866 roku (Rechte Oderufer-Eisenbahn-Werkstatten). Powstanie ZNTK miało związek z budową lini kolejowej łączącej Wrocław z Górnym Śląskiem (przez Kluczbork)
1895 r. przyjęcie nowej nazwy Hauptwerkstatte Breslau-Odertor. 1931 r. - Reichsbahn-Ausbesserungswerk Breslau. W latach 30. zakłady zatrudniały 1770 pracowników.
Po zakończeniu II Wojny Światowej zakład nie zmienił charekteru swojej pracy. Skierowana w lipcu 1945 roku przez Dyrekcję kolei w Kluczborku 8 osobowa ekipa oszacowała skalę zniszczeń na 70%. Wkrótce przystąpiono do prac mających na celu urochomienie produkcji.
Przeprowadzano w nim naprawę i produkcję wagonów.
W latach 60. i 70. zatrudnienie wynosiło 5000 osób. W 1996 ZNTK Wrocław przekształcono w spółkę akcyjną, która 3 lata później upadły.

Nowak Zbigniew

jerzmanowska wytwórnia kamionki

Reportaż przedstawiający wytwórnię kamionki we wrocławskim Jerzmanowie. Na fotografiach przedstawiono pracowników podczas produkcji kamionki w zakładzie oraz efekty ich pracy.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska

Podseria fotografii ilustrująca działalność Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej przy ulicy Żmigrodzkiej 249 we Wrocławiu. Zdjęcia ukazują proces pasteryzacji i butelkowania mleka oraz proces produkcyjny przetworów z mleka w tym lodów.

Budowa generatora dla Elektrowni "Jaworzno"

Podseria fotografii z zakładu EMA-Dolmel z budowy generatora o mocy 215 megawatów dla elektrowni "Jaworzno". Generatory tego typu były produkowane w wrocławskim Dolmelu seryjnie dla elektrowni polskich "Pątnów", "Łaziska", "Turów",, "Ostrołęka", "Kozienice", "Dolna Odra".

Nowak Zbigniew

Zakłady Zmechanizowanego Sprzętu Domowego „Predom-Polar"

Podseria 25 fotografii z Zakładów Zmechanizowanego Sprzętu Domowego „Predom-Polar". Zdjęcia przedstawiają pracowników przy montażu sprzętu AGD, kadrę kierowniczą oraz budowę nowej linii produkcyjnej włoskiej firmy "Miramondi" gdzie wykonywano drzwi od lodówek.

Nowak Zbigniew

IV Sejmik Wynalazców i Racjonalizatorów Dolnego Śląska

Podseria 23 fotografii z IV Sejmiku Wynalazców i Racjonalizatorów Dolnego Śląska zorganizowany przez Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji oraz Wojewódzką Radę Związków Zawodowych w Wrocławiu. W czasie sejmiku wyłoniono najaktywniejsze i najlepsze kluby techniki i racjonalizatora oraz przyznano tytuł mistrza racjonalizacji w 1975 roku.

Nowak Zbigniew

Finał konkursu "Co wiesz o wynalazczości?"

Podseria 10 fotografii z Finału Konkursu "Co wiesz o wynalazczości?", który został odbył się w ramach IV Sejmiku Wynalazców i Racjonalizatorów Dolnego Śląska zorganizowanego przez Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji oraz Wojewódzką Radę Związków Zawodowych w Wrocławiu. W finale wzięły udział drużyny trzech dolnośląskich zakładów pracy. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna Jelczańskich Zakładów Samochodowych w składzie: Marian Ołoszczyński, Stanisław Guszkiewicz, Czesław Foremny. Drugie miejsce: Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego - Wrocław w składzie: Zdzisław Lewandowski, Jerzy Wiśniewski, Józef Placzyński. Trzecie miejsce Zakłady "Predom-Polar" Wrocław w składzie: Włodzimierz Ickiewicz, Lidia Piotrowska, Henryk Wójcik.

Nowak Zbigniew

Kiermasz książek szkolnych

Podseria fotografii przestawiających kiermasz książek szkolnych zorganizowany przez wrocławskie przedsiębiorstwo handlowe na początku września na Placu Wolności.

Nowak Zbigniew

Wrocławskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego

Podseria fotografii z Wrocławskiego Przedsiębiorstwa Przemysłu Mięsnego znajdującego się przy ulicy Legnickiej 58 (obecnie w tym miejscu stoi DH Magnolia). Zdjęcia przedstawiają pracowników przy linii produkcyjnej a także kadrę biurową w pracy.

Nowak Zbigniew

III Sejmik Wynalazców i Racjonalizatorów Dolnego Śląska

12 kwietnia 1975 r. miał miejsce III Sejmik Wynalazców i Racjonalizatorów Dolnego Śląska zorganizowany przez Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji oraz Wojewódzką Radę Związków Zawodowych w Wrocławiu. W czasie sejmiku wyłoniono najaktywniejsze i najlepsze kluby techniki i racjonalizatora (klub przy JZS ZR "Diora" w Dzierżoniowie, ZUS "Bester" w Bielawie) oraz przyznano tytuł mistrza racjonalizacji w 1974 r.
W konkursie brało udział 3537 racjonalizatorów i wynalazców województwa dolnośląskiego. Pierwsze trzy miejsca w kategorii mistrzów racjonalizacji zdobyli: Michał Zaborowski z Pafawagu, Walerian Strzyżewski z WZM i Ryszard Palica z JZS.
Podczas sejmiku ogłoszono także rezultaty konkursu prasowego "Co wiesz o wynalazczości".

Nowak Zbigniew

Zakłady Górnicze Lubin

Podseria 13 fotografii z kopalni miedzi w Lubinie powstałej w 1960 r. po odkryciu złóż miedzi w 23 marca 1957 r. przez ekipę Jana Wyżykowskiego z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Zdjęcia przedstawiają przede wszystkim górników na terenie pierwszego szybu "Wschodniego" nazywanego później Szybem "Bolesław".

Jelczańskie Zakłady Samochodowe

Podseria 33 fotografii z Jelczańskich Zakładów Samochodowych. Zdjęcia przedstawiają pracowników oraz hale produkcyjne. We wrześniu 1976 roku wyprodukowano pierwszy autobus PR-110 Berliet na licencji francuskiej. W październiku listopadzie i grudniu planowano produkować po 30 samochodów miesięcznie. Z czasem produkcja wzrosła, do 1992 roku Jelczańskie Zakłady Samochodowe wyprodukowały 12 tysięcy autobusów PR-110.

Nowak Zbigniew

Galeria Sztuki w Hutmenie

Podseria 16 fotografii z Galerii Sztuki zorganizowanej w wrocławskich Zakładach Hutniczo-Przetwórczych Metali Nieżelaznych „HUTMEN” z pomocą Biura Wystaw Artystycznych.
Wszystkie eksponaty wystawione były na sprzedaż. W Galerii prezentowano wyroby ceramiczne, szklane oraz malarstwo Zdzisława Zawadzkiego.

Nowak Zbigniew

Huta Siechnice

Podseria 30 fotografii przedstawiających pracę Huty Siechnice.

W pierwszej połowie XX wieku w Siechnicach rozpoczęto budowę elektrowni i fabryki karbidu. W 1932 roku koncern Dr. A. Wacker zdecydował się na ograniczenie produkcji karbidu a produkcję nastawiono na wyrób żelazostopów.
Po zakończeniu II Wojny Światowej fabrykę przekształcono w zbrojeniową hutę o nazwie "Siechnice". Od drugiej połowy lat 80. nasilały się protesty ruchów ekologicznych i politycznych sprzeciwiających się działalności "Huty Siechnice".
W latach 1989-1999 doszło do likwidacji zakładu. Po Hucie Siechnice pozostała hałda odpadów po dziś dzień stanowiąca zagrożenie ekologiczne dla wód gruntowych a pyły mogą przedostawać się do powietrza.
Obecnie hałda jest utylizowana i przerabiana między innymi na żużel wykorzystywany do budowy i napraw dróg.

Nowak Zbigniew

Dzień Hutnika w Zakładach Hutniczo-Przetwórcze Metali Nieżelaznych „HUTMEN

Podseria 15 fotografii z hal produkcyjnych wrocławskich zakładów hutniczych "Hutmen" oraz z obchodów Dnia Hutnika w zakładzie . W trakcie uroczystości przedstawiciel huty "Szopienice" przekazał sztandar przechodni ministra przemysłu ciężkiego oraz Zarządu Głównego ZZH.
W 1975 r. Hutmen uzyskał tytuł Najlepszego Eksportera Dolnego Śląska 1974 roku.

Nowak Zbigniew

Przetwórnia ryb nr 1

Seria fotografii dokumentujących pracę w Przetwórni ryb nr 1 we Wrocławiu przy placu Strzegomskim.